Yumurtalık (Over) kanseri neden olur

yumurtalık kanseri

Yumurtalık (Over) kanseri neden olur

Yumurtalık kanseri, kadın hastalıklarında endometrium kanserinden sonra en sık görülen kanser türüdür. Karında şişlik, ağrı ve kilo kaybı yumurtalık kanserinde oluşabilir. Yumurtalık kanseri en fazla menopoza giren kadınlarda görülür. İşte, yumurtalık (over)kanseri;

Yumurtalık kanseri üç türde kendini belli eder.

Epitelyal tümörler,

Germ hücreli tümörler,

Sex kord stromal tümörler.

Yumurtalık kanserinde belirtiler

Yumurtalık kanserleri bazen hiçbir belirti vermeyebilir. Bazen de karında şişlik, karında gerginlik, ağrı ve kilo kaybı oluşabilir. Tümör, bağırsaklara baskı yapar bu durumda kabızlık oluşabilir. Karında şişlik bazen, karında asit birikimine neden olabilir.

Yumurtalık kanseri neden olur?

Erken menars,

Geç menopoz,

Hiç doğum yapmamış olmak,

Kısırlık, ailede yumurtalık kanseri hikayesi olmasıdır.

Yumurtalık kanserinde, muayene, ultrason, tomografi, MR, kan tahlilleri ile tanı koyulur.  Fakat, dokudan parça alınması ile tanı tam koyulmaktadır. Yapılan patoloji sonrası kesin tanının verilmesi için 1 hafta kadar beklenir.  Patoloji sonuçlarına göre ameliyat ve kemoterapi kararı verilir.

Yapılan ameliyat sonrası hasta düzenli şekilde kontrol edilir. Ameliyat sonrası hastalara kemoterapi verilebilir. Yumurtalık kanseri ameliyatından 2 ay sonra cinsellik başlayabilir. Ameliyat sonrası bazen kanama oluşabilir.

Yumurtalık kanseri tedavisi

Yumurtalık kanserinde tedavi genellikle cerrahi olarak planlanır. Yumurtalık kanseri hangi evrede olursa olsun mutlaka ameliyat ile kitlenin alınması gerekir. Bazen, kitlenin tamamının alınması hayati organlara zarar verebileceğinden bu kısım bırakılabilir. Ameliyat sonrası kemoterapi ile kalan parça küçültülür. Daha sonra tekrar ameliyat ile o parçada alınarak temizlenir. Daha sonra tümörün tekrar kendini yenileyip yenilemediği kontrol edilir. Yumurtalık kanseri ameliyatında bazen sadece 1 yumurtalık alınır bazen de, yumurtalıklar, rahim komple alınabilir.

Yumurtalık kanserinde önemli olan,  erken teşhis ve tedavidir. Kadınlar bu nedenle, yumurtalık ve rahim bölgesinde oluşabilecek olan ağrı ve iltihaplı akıntılarda hemen doktora başvurmalıdır. Ne kadar erken tedavisi başlarsa o oranda başarı da artmaktadır.

Yumurtalık kanseri çeşitlerinin tamamı kötü huylu yani habis değildir. Fakat, habis olanlar genelde son evrede fark edilir ve bu durumda hastanın tedavi başarısı %10-20’lere kadar düşer. İlk evrede yakalanan yumurtalık kanseri tedavi başarısı %80 kadardır. Bu nedenle düzenli olarak kadın doğum doktoruna muayene olmak gerekmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply