Yüksek kan şekerinin vücudumuza etkileri nelerdir?

yüksek kan şekerinin etkileri

Yüksek şekerinin vücudumuza etkileri nelerdir?

Sağlıklı bir yaşam sürmek ve bunu devam ettirebilmek için kan şekeri seviyesinin kontrol altında tutulması gerekmektedir. Vücudun enerji için şekere gereksinimi vardır, ancak yüksek kan şekeri sağlığı olumsuz etkilemektedir. Yüksek kan şekerinin etkilerinin neler olduğunu biliyor musunuz? Öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Yüksek kan şekerinin kısa dönem etkileri:

Kan şekerinin kısa süreliğine yükselmesi herhangi bir organımıza zarar vermez. Fakat, kontrol altına alınmaz ve tedavisi yapılmazsa başka etkileri olabilmektedir. Bunlardan biri yorgunluktur. Günlük rutinleri yerine getirirken aşırı yorgunluk, halsizlik, güçsüzlük ve uyku hali olabilmektedir. Ayrıca sıklıkla idrara çıkılır ve vücudun susuz kalmasına neden olur. Yeterli miktarda sıvı alınsa bile aşırı bir susuzluk hissi olur. Konsantrasyon bozukluğu, baş ağrısı, kilo kaybı, ağız kuruluğu ve kaşıntı gibi sorunlara neden olabilmektedir.

Yüksek kan şekerinin uzun dönem etkileri:

Diyabet, görme sorunları, bağışıklık sisteminin zayıflaması, sinir hasarı, arterioskleroz, böbrek yetmezliği gibi sorunlara neden olmaktadır.

Ayrıca hiperglisemi olarak bilinen ve tedavisi yapılmayan yüksek kan şekeri, erektil disfonksiyon, gebelik komplikasyonları ve inme gibi sağlık problemleri ile de ilişkilidir. Yakın zamanda gerçekleştirilen bir çalışmada yüksek kan şekerinin tedavi edilmemesi durumunda, büyüme hormonunun üretimi üzerinde çok yıkıcı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Kişinin vücudu yeterli büyüme hormonunun üretiminde başarılı olamayabilir, bu durum da cildin yaşlanma sürecinin hızlanmasına neden olur. Bu durumda uzman hekimler, kan şekeri seviyesinin nasıl kontrol edileceği ve neler yapılacağı ile ilgili bilgi verecektir.

Doktorunuz size yüksek kan şekeri seviyesinin kontrol altına alınabilmesi için bazı ilaçlar reçete eder. Gerekli görülürse de kan şekerinin kontrol edilebilmesi için insülin enjeksiyonu da yapılabilmektedir. Yapılacak olan egzersizler yüksek kan şekerinin düşürülmesini sağlayan diğer bir faktördür. Kişinin hareketli ve aktif bir yaşamı tercih etmesi, kan şekerinin kontrol altına alınabilmesi için gereklidir. Bununla birlikte dengeli bir beslenme programı izlemek ve doğru yiyecekleri tüketmek, kan şekeri düzeyi üzerinde olumlu bir etki yaratmaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply