Yorgunluk hissi neden olur

yorgunluk-hissi-ciddi-bir-hastaligin-ilk-habercisi-olabilir

Bu gün işlediğimiz konu yorgunluk ve buna eşlik eden sürekli hissedilen halsizlik nedenleri nelerdir, işte detaylar.Hemen hemen hepimiz yorgun hissettiğimiz zamanlar yaşarız. Uykuyu tam almamak, yeterince dinlenmemek veya çok çalışmak yorgunluk yaratabiliyor. Fakat, yorgunluk sürekli oluyorsa ve uzun süredir devam ediyorsa önemli bir hastalığın belirtisi olabilir. 

Yeterli uyumamak:

Yorgunluğun neredeyse baş nedeni yeterince uyku çekmemektir. Bu durumda konsantrasyon sorunları başlar zamanla beden ayakta duramaz hale gelir. Normal olarak bir yetişkin en az 7 saat uyku almalıdır.

Uyku düzenini sağlamak için her gece aynı saatlerde yatın. Böylece bioritminizi 1-2 gün içinde dengeye sokarsınız. Yatak odanızı havalandırın, televizyon ve cep telefonunuzu yatak odanıza almayın. Uyku sorunu buna rağmen devam ediyorsa uzman yardımı alın.

Uyku apnesi:

Gündüz uykunuzun gelmesi ve sabahları yorgun kalkmak durumları yaşıyorsanız, uyku apneniz olmuş olabilir. Uyku apnesi nedeni ile uykunuzda anlık solunum durması yaşarsınız. Bu durumda derin uykudan farkında olmadan uyanırsınız. Toplam 7-8 saat uyuduğunuzu sansanız da, aslında 1-2 saat kadar uyku alırsınız. Bu durumda sabahları yorgun ve uykusuz kalkarsınız. Kilonuz varsa, sigara kullanıyorsanız bırakın. Bunlara rağmen devam ediyorsa Uzman yardımı alın.

Yetersiz beslenme:

Az yemek yemek veya sağlıksız beslenmek yorgunluğa neden olur. Bir öğün atlasanız bile yorgunluğunuz varsa muhtemelen kan şekeriniz düşüyordur. Kan şekeri düştüğünde halsizlik oluşur. Halsiz kaldığınızda yorgun ve bitkin hissedersiniz. Düzenli kahvaltı yapmak, her öğünü kaçırmadan beslenmek, protein ve karbonhidrat açısından zengin beslenmek yorgunluğun geçmesini sağlar.

Anemi yani kansızlık:

Kansızlık kanda oksijenin azlığından kaynaklı bir hastalıktır. Oksijen yeterince dokulara ve organlara ulaşamadığından kansızlık oluşur. Özellikle kadınlarda aylık regl döneminde kan kaybı da yaşandığından demir eksikliği oluşabilir. Bu durum sürekli olarak yorgunluğa neden olur.  Yağsız et, karaciğer, kabuklu deniz ürünleri, fasulye demir açısından zengin yiyeceklerdir.

Depresyon:

Halsizlik, yorgunluk, iştah kaybı, baş ağrısı depresyonun yarattığı belirtilerdir. Bu durumda olan kişilerde, yorgunluk kronik hale gelir. 2 haftadan uzun süre yorgunluk varsa doktora başvurmak gereklidir. Psikoterapi ve ilaçlar ile tedavi yapılmaktadır.

Hipotiroidizm:

Tiroid bezinin az ya da çok çalışması metabolizmada çeşitli, aksaklıklara neden olur. Tiroid bezinin normalin altında çalışması, metabolizmanın yavaş çalışmasına neden olur. Bu durumda halsizlik ve yorgunluk oluşur. Bu durumu ilaç tedavisi ile aşabilirsiniz.

Aşırı kafein almak:

Kafein aslında yararı ve zararı olan bir maddedir. Fazla alındığında kalp atımı hızlanır, kan basıncı ve sinirlilik hali oluşur. Bir süre sonra da yorgunluk başlar. Bu nedenle kafein alımı sınırlandırılmalıdır. Çay, kahve, kola ve çikolata yavaş yavaş kesilmelidir.

İdrar yolu enfeksiyonu:

İdrar yolu enfeksiyonunu anlamanın başlıca nedeni, idrarda yanma ve sürekli idrar yapma isteği olarak kendini belli eder. Fakat, bazen enfeksiyon kendini sadece yorgunluk ile belli eder. İdrar tahlili yaptırarak hastalık ortaya çıkarılmalı ve tedavisi başlanmalıdır. Antibiyotikler enfeksiyonu tedavi edere ve yorgunluk 1 haftada geçer.

Diyabet:

Diyabette, kanda olan şeker hücrelere giremez ve enerji yaratılamaz. Bu durumda hasta yorgunluk ve bitkinlik çekmeye başlar. Sürekli açıklanamaz bitkinlik varsa mutlaka bir kan testi yaptırmak gereklidir. İnsülin ve diyabet ilaçları ile tedavi yapıldıktan sonra yorgunluk kendiliğinden geçecektir.

Susuzluk:

Sürekli yorgunluk, vücudun su eksikliğinde ortaya çıkabilir. Bazen, su içme isteğiniz olmasa bile vücudunuz susuz kalmış olabilir. İşte, bu nedenle günlük en az 2.5 litre kadar su içilmelidir. Su eksikliğinizi idrar renginizin koyu sarı olması ile de anlayabilirsiniz.

Kalp hastalıkları:

Basit bir hareket bile yorulmanızı sağlıyorsa bu kalp hastalığı belirtisi olabilir. Önceden yapılan işleri bile zorladığınız halde yapamıyorsanız kalp hastalığınız olabilir. Bu durumda bir kalp doktoruna gidip, tedavi olmanız gerekmektedir.

Besin alerjisi:

Yorgunluğunuz yemeklerden sonra oluşuyor veya artıyorsa yediğiniz bir besine karşı alerjiniz olmuş olabilir. Kaşıntı ve kurdeşen olmasa bile yorgunluk ciddi bir belirtidir. Doktora gidip, alerji testi yapılabileceği gibi, yediklerinizden sonra ne olduğuna dikkat etmek gerekmektedir.

Kronik yorgunluk sendromu ve fibromiyalji:

Uzun süredir yorgunluğunuz varsa ve günlük işlerinizi yapamayacak kadar yorgunsanız, kronik yorgunluk sendromu ya da fibromiyaljiniz olabilir. Bu iki hastalığında ortak belirtisi, açıklanamayan kronik yorgunluktur. Bu iki hastalığında bilinen bir tedavisi yoktur. Fakat, uzmanlar uyku saatlerini ayarlama, hafif egzersizler ile durumu tedavi edebilmektedir.

2 Comments

  1. Tuba 10 Ağustos 2017
    • admin 10 Ağustos 2017

Leave a Reply