Yeşil Çayın 13 Süper Faydası

yeşil çay

Yeşil çayın faydaları, Yeşil çay neye iyi gelir, Yeşil çay Hangi hastalıklara iyi geliyor, işte tüm bu soruları sizler için araştırdık, işte yeşil çayın süper faydaları. Dünyanın en antioksidan çayı olan yeşil çay, kanserden kilo vermeye kadar pek çok yararı olan bir çay türüdür. Siyah çaydan farklı olarak yeşil çay, fermantasyon sürecine girmemektedir. Fermantasyon geçirmediğinden yeşil çay, antioksidan özelliğini korumaktadır. Kökeni Asya olan yeşil çay, binlerce yıldır sağlık ve güzellikte de kullanılmaktadır.

Yeşil çayın faydaları

Kilo verdirme özelliği yeşil çayın belki de bilinen en büyük özelliğidir. Yeşil çay içeriğinde olan polifenol ile yağ yakımına neden olur. Bu sayede kilo verme süreci hızlanır.

Yeşil çay, kan şekerinin yükselmesini önler. Özellikle tam bu nedenle yemeklerden sonra 1 bardak içilmesi önerilir. Kanda şekerin hızla artmasına engel olduğundan vücutta yağ depolanması oluşmaz.

Yeşil çay, kalp krizi ve damar sertliğinden korur. Kan damarlarını rahatlatarak, kan akışının rahatlamasını sağlar.

Yeşil çay, antioksidan olduğundan kansere karşı koruma sağlar. Yeşil çay, kanser hücrelerinin ölmesini sağlar ve tümörü besleyen kan damarının büyümesine engel olur.

Yeşil çay, antioksidan olduğundan yaşlanmaya engel olur. İçeriğinde olan polifenol kaynaklı olarak yaşlanmaya engel olur. Hücre yapılanmasını sağlar ve kollajen üretimini arttırarak daha genç görünüme neden olur.

İçeriğinde olan antioksidanlar kaynaklı olarak, cildi serbest radikallerin etkisinden kurtarır. Deri kanserine ve kırışıklıklara iyi gelir.

Kolesterolü düşürür ve kolesterol kaynaklı pek çok hastalığa iyi gelir. Kolesterolün damarları tıkamasına engel olarak, kalp krizinden korur.

Yeşil çay içen kişilerde Alzheimer ve Parkinson hastalıkları görünmez. Yeşil çay, beyinde hücrelerin ölümüne engel olur ve zarar gören beyin hücrelerinin yapılanmasını sağlar.

Yeşil çay, tansiyonu dengeler. Kan basıncını dengelediğinden tansiyonu normal değerlere getirir.

Polifenol ve flavonoid bileşenleri sayesinde enfeksiyonlara karşı yeşil çay vücudu korur. Yeşil çay içeriğinde bol C vitamini barındırdığından nezle ve gribe karşı koruma yapar.

İçeriğinde teofilin bulunan yeşil çay, bronşları destekleyen kasları rahatlatır ve astıma iyi gelir.

Yeşil çay, içeriğinde bulunan bol aminoasit sayesinde anksiyeteyi azaltır. Ruh sağlığına iyi gelir ve uykuyu rahatlatır.

Diş hastalıklarına sebep olan bakteri ve virüsleri yeşil çay öldürür. Ayrıca nefesin iyi kokmasını sağlar.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 Oy, Ortalama puan: 4,67 out of 5)
Loading...

Leave a Reply