Yağı yüksek, çok sağlıklı 10 muhteşem yiyecek

yağlı-ancak-sağlıklı-besinler-

Yağı yüksek, çok sağlıklı 10 muhteşem yiyeceği sizin için bir araya getirdik işte detaylar: Günümüzde insanlar şeker, işlenmiş gıdalar ve rafine karbonhidratları oldukça fazla tüketir oldular. Bu nedenle de insanlar şişmanlamaya ve hastalanmaya başladılar. Senelerdir yağlı gıdalar sağlıksız ve kilo aldırır şeklinde söylenirdi. Aşağıda vereceğimiz listedeki yiyecekler yağlı fakat oldukça sağlıklı. Araştırmalar gösterdi ki yağ söylendiği gibi zararlı değil. İşte, yağlı fakat sağlıklı 10 yiyecek;

1- :

Peynir, yağ oranı yüksek bir besin olup Tip2 diyabet riskinde azalma sağlamaktadır. Kalsiyum ve protein yönünden zengin olan peynir B12 vitamini, selenyum ve fosfor açısından da önemli bir besin kaynağıdır.

2- :

Meyvelerin genelinde karbonhidrat olmasına rağmen avokado yağlı bir meyvedir. Bu açıdan da birçok meyveden farklı bir yerdedir. Yağ oranı %77 olan avokado birçok hayvansal besinlerden çok daha fazla yağ içermektedir. Tekli doymamış yağ olan oleik asit içeren avokado en iyi potasyum kaynağıdır denilebilir. Lifli bir meyvedir ve iyi kolesterolü yükseltirken kötü kolesterolü düşürmektedir.

3- :

Yumurtanın sarısında bulunan yağ ve kolesterol nedeniyle uzun yıllar yumurtanın sarısının yenilmemesi gerektiği söylendi. Araştırmalar gösterdi ki yumurta kandaki kolesterolü etkilemiyor. İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde kilo vermek isteyenler için dost bir besindir. Omega3 yağ asidi barındıran yumurtanın sarısını kesinlikle tüketmelisiniz.

4- Bitter çikolata:

İçeriğinde %65 yağ barındıran bitter çikolatada %11 oranında lif, bakır, magnezyum, mangan ve demir de yer almaktadır. Antioksidan yönünden de en zengin ikinci besindir. Bu sayede kan basıncı düşmekte ve iyi kolesterolü yükseltmektedir. Beyin işlevlerinin gelişmesini, güneşin cilde verdiği hasarları ortadan kaldırmaktadır.

5- Fındık:

Çok sağlıklı bir besin olan fındık protein, lif ve sağlıklı yağ kaynağıdır. E vitamini ve magnezyum yönünden de zengin olan fındık kalp hastalıkları, Tip2 diyabet ve obezite sorunlarına karşı koruma sağlar.

beyaz peynir-39993

6- Balık yağı:

Balık yağı en sağlıklı besin maddelerinden biridir. Somon, uskumru, alabalık, ringa ve sardalye balıklarının yağları öne çıkmaktadır. Bu balık yağlarının tüketilmesi ile Omega3 yağ asitleri ve protein alımı sağlanmaktadır.

7- Sızma zeytinyağı:

Sızma zeytinyağı ya da saf zeytinyağı içeriğinde E ve K vitaminlerini barındırdığı gibi güçlü bir antioksidandır. Kolesterolün kontrol edilmesinde önemlidir ve en sağlıklı yağların başında gelmektedir.

8- Chia tohumu:

Yüksek oranda sağlıklı yağa sahip olan Chia tohumu, anti-inflamatuar etkiye sahip olup kan basıncının düşmesine ve kontrol altına alınmasına katkı sağlar. Çok besleyici olan Chia tohumunda Omega3, lif ve mineraller bolca bulunmaktadır.

9- Tam yağlı yoğurt:

Saf ve gerçek yağlı yoğurt çok sağlıklı bir gıdadır. Yüksek yağlı süt ürünleri ile aynı özellikleri taşımaktadır. Sindirim üzerinde olumlu etkileri olan tam yağlı yoğurt obezite ve kalp hastalığı ile mücadelede önemlidir.

10- Hindistan cevizi ve yağı:

Dünya üzerindeki doymuş yağ açısından en zengin besin kaynağıdır. İçeriğindeki yağ asidinin %90’ı doymuş yağ kategorisindedir. Araştırmalar neticesinde Hindistan cevizi yağının Alzheimer hastalarına iyi geldiği, karın bölgesindeki yağların yakılmasında etkilidir. Ayrıca kişinin iştahını azalttığı gibi metabolizmanın da hızlanmasını sağlamaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply