Vücut çatlaklarından kurtulmak için 3 doğal yöntem


çatlaklarınızdan kurtulmak için 3 doğal yöntem

Vücut çatlaklarından kurtulmak için 3 doğal yöntem

Kadınların estetik açıdan canlarını sıkan konulardan biri olan çatlaklar, sağlık açısından zararlı olmasa da kişileri yine de rahatsız eden bir durumdur. Sık sık kilo alıp verme sebebiyle de oluşabilen çatlaklar, özellikle doğum sonrası daha fazla meydana gelmektedir. Bu çatlaklardan kurtulmanın ya çok zor olduğu ya da imkansız olduğu düşünülmektedir.

Çatlak nedir?


Derinin altında yer alan elastik liflerin esnemesi neticesinde ciltte oluşan izlere çatlak denmektedir. Ciltteki ani bir gerilme yaşandığı zaman cildin alt tabakası yırtılır ve bu izleri meydana getirir.

Çatlaklar iki türlüdür. Birincisi; cildin gerilmesi veya esnekliğini kaybetmesi neticesinde ortaya çıkan çatlaklardır. Bu tür çatlaklara gebelikte oluşan çatlaklar, büyüme çağı çatlakları, hormonal değişimlerden kaynaklanan çatlaklar örnek olarak gösterilebilir. İkincisi; Fazla miktarda kortizol salgılanması neticesinde meydana gelen çatlaklardır. Bu tür çatlaklar uzun müddet yüksek dozlarda kortikostreoid ilaçlar kullanan kişilerde görülmektedir.


Ciltteki çatlaklar genellikle kalça, popo, karın ve göğüs bölgelerinde yaşanmaktadır. Ortaya çıkması öncelikle kırmızımsı veya mor renkte çizgiler şeklinde, sonrasında da cildin kendi rengine yakın ama daha açık renkli çizgiler biçiminde olurlar.

Çatlaklardan kurtulmak için 3 doğal yöntem:

1- :

Bir kabın içine 1 adet avokado, az miktarda zeytinyağı ve limon suyu koyun ve blender ile ezip karıştırın. Elde edilen karışımı gazlı bir bezle birlikte çatlaklarınızın olduğu bölgelere masaj yaparak uygulayın. Bunu haftada en az iki defa yaptığınızda faydasını göreceksiniz.

2- :

Papatya yağı ile lavanta ve jojoba yağını birbirine karıştırın. Gazlı bir bezle birlikte çatlak bölgelerin üzerine sürün. Bu karışımla her gün masaj yaparak çatlaklara uygulama yaptığınızda farkı göreceksiniz.

3- Shea yağı:

Çatlak olan bölgelere yetecek kadar miktarda zeytinyağı, badem ve shea yağını karışım haline getirin. İster gazlı bezle ister normal bir bezle çatlaklarınızın olduğu bölgelere masaj yaparak uygulayın. Bu karışımı da her gün uygularsanız çatlaklardan kurtulmaya başladığınızı zamanla göreceksiniz.

Yukarıda bahsi geçen bu üç doğal yöntemi düzenli bir şekilde yaptığınızda, cildinizdeki sizi rahatsız eden çatlakların soluklaşmaya başladığını ve sonunda da kurtulduğunuzu göreceksiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...



Yorumlar

  1. Nukte 26 Ocak 2016

Konu hakkında yorum yap veya soru sor