Vücudun olası bir hastalığa karşı uyardığı 5 önemli sinyal

Vücudun olası bir hastalığa karşı uyardığı 5 önemli : Vücudumuzda bir hastalık başladığında,  farklı sinyallerle bize bilgi vermektedir. Kalp hastalıkları, kanser, böbrek hastalıkları gibi pek çok hastalık bazı işaretler oluşturur. Bu sinyalleri ve belirtileri gördüğünüzde hemen bir doktora başvurmak gereklidir. Bu sayede, pek çok hastalığı erken teşhis ve tedavi ettirerek sağlığınızı korursunuz. İşte, hastalık habercisi olabilecek 5 sinyal;

Tırnakta beyaz ve sarı renkler;

Tırnaklarda olan değişimler, bazı hastalıkların habercisi olarak kabul edilir. Dar tırnaklar, mantar hastalığında, tırnaklarda kaşık şekli olması ve beyaz lekeler demir eksikliği olarak kabul edilir. Tırnaklarda bombeleşme artarsa siroz, akciğer kanseri, bronşektazi ve bazı bağırsak hastalıklarının habercisi olabilir. Tırnaklarda oluşan siyah çizgilerse, tırnak altında kanama ve melonoma yani kanser habercisi olabilir. Bu nedenle, tırnaklarda oluşan değişimlerde mutlaka bir doktora görünmekte fayda vardır.

Gözler;

Gözün beyaz kısmında olan sarılık, karaciğer hastalıkları ve safra yolunda oluşan tıkanıklıklar olarak bilinir. Göz kapaklarında olan şişlikler ve ödemler böbreklerde bozukluğa, gözbebeklerinin farklı olması kafa içi kanama ve beyin travmalarında oluşabilir. Göz bebeğinin küçülmesiyse kimyasallara, toksinlere yani zehirlemeye neden olur.

Ciltte beyazlama ve kuruluk olması;

Cilt yapınız bazı hastalıklarda değişimler yaşamaktadır. Kendiliğinden olan morarmalar, lösemi gibi bazı kan hastalıklarında oluşur. Ciltte olan beyazlaşmalar vitiligo ya da mantar hastalıklarında ortaya çıkmaktadır. Cilt yüzeyinde içi su dolu kabarcıklar olması zonaya, ciltte olan kuruluk ve kaşıntı tiroid bezinin az çalışmasına, böbrek yetmezliğine neden olabilir. Ciltte soluk renk ve mor dudak rengi kalp sorunlarına, ciltte oluşan sararmalar karaciğer ve safra yollarında tıkanıklığa neden olur.

İstemsiz kilo kaybı;

İstemsiz yani rejim yapmadan yemek yenildiği halde kilo verme varsa, tiroid hormon bozukluğu ve kan şekerinde sıkıntı olması düşünülür. Ani kilo kayıpları, hipotiroidi ve diyabet hastalıklarında, kanserde ortaya çıkan bir durumdur. Gece terlemesi, ateş ve kilo kaybı lösemi ve lenfoma belirtisidir. Kansızlık ve kilo kaybı mide ve bağırsaklarda kanser kaynaklı olabilir. Kilo kaybının yanında öksürük, halsizlik ve ateş varsa, akciğer kanseri ve enfeksiyonlarında oluşur. Sırt ağrısı ve kilo kaybı, akciğer tümörü ve pankreas hastalıklarında ortaya çıkmaktadır.

Kalp yetmezliği ve siroz kaynaklı kilo artışı;

Kilonun artması, bazı hastalıklarda ortaya çıkabilmektedir. Tiroid bezi hastalıklarında kilo alma ve verme oluşabilir. Tiroid bezinin yavaş çalışması yani hipotiroidi kilo artışı, halsizlik, cilt kuruluğu ve saç dökülmelerine neden olur. Şeker hastalığında ani kilo artışı oluşabilmektedir. kalp yetmezliği ve sirozda sıvı birikimi olduğundan kilo artışı olabilir.

Kaynak: Bu yazı, memorial.com.tr/saglik-rehberleri/vucudunuzda-hastalik-habercisi-olabilecek-5-sinyale-dikkat/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply