Uykusuzluğa iyi gelen şifalı bitkiler

uykusuzluk

Uykusuzluğa ne iyi gelir, uykusuzluğa iyi gelen bitkiler hangileridir, sorununu doğal bitkilerle çözmeniz mümkün işte detaylar.

İşte uyutan besinler

İçerdikleri hormonal maddeler sayesinde deliksiz bir uyku çekmeniz için bu şifalı yiyecekler, serotorin, tripofan ve melatonin gibi hormonlar barındırır, uyumayı kolaylaştıracak ve size mis gibi bir uyku çektirecek besinleri bir araya getirdik işte o liste.

Bu listeden 1 veya 2 adedi geçmeyecek şekilde dilediğiniz gıda maddesini seçerek rahat bir uykuya kavuşabilirsiniz.

* Muz: Bazı uzmanlar muzu sarı poşet içindeki uyku hapı olarak adlandırıyor. Seratonin ve melatonin dışında aynı zamanda magnezyum içeren bu meyve, kaslarınızı gevşetip sizi rahatlatır.

* Papatya çayı: Sizi yatağa huzurlu bir şekilde yatıracak bir çay. Sakinleştirici özelliği sayesinde papatya çayı, kaygılı ve sinirli bir bünyenin en iyi panzehiridir.

* Ilık süt: Evet çok duyduğunuzu biliyoruz… Fakat yine tekrarlayalım; sütün, içeriğindeki triptofan sayesinde beyniniz yatışır ve daha sağlıklı bir uykuya dalarsınız. Ayrıca psikolojik bir rahatlama da sağlar.

* Bal: Bitki çayınızın veya ılık sütünüzün içine atacağınız bir çay kaşığı kadar balın rahat bir uyku üzerindeki etkileri tahmin edilemeyecek kadar çoktur.

* Patates: Az miktarda fırında pişirilmiş patatesin iyi bir gece uykusuna yardımcı olabileceğini pek sık duymadığınızı biliyoruz. Etkisini daha da artırmak için sütle birlikte püre kıvamına getirip yiyebilirsiniz.

* Yulaf unu: Yulaf içeriğindeki melatonin sayesinde iyi bir uykunun en iyi ilaçlarındandır. Bir miktar Akçaağaç şerbetiyle karıştırırsanız lezzeti ile de sizi etkileyecektir.

* Badem: Bir avuç badem yiyerek hem kalp dostu bir kuruyemiş ile kalbinize iyi yapmış olursunuz hem de güzel bir şekerlemeye zemin hazırlamış olursunuz.

* Keten tohumu: Hayat bazen ters gittiğinde ve siz de kendinizi kötü hissettiğinizde, 2 kaşık keten tohumunun sizlere yardımcı olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Süt veya yoğurt içine katabileceğiniz keten tohumu, doğal bir moral verici etkisine sahiptir.

* Kepek ekmeği: Bal kattığınız çayınız ile birlikte yiyeceğiniz bir ince dilim kepek ekmeği, vücuttaki insülinin biraz serbest kalmasını sağlayacak ve beyne uyku vakti geldi mesajını gönderecektir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 4,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply