Üst Solunum Yolu Enfeksiyonlarına Birebir 8 Süper Besin

üst solunum yolu enfeksiyonu

Üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı 8 süper besin; Üst solunum yolu enfeksiyonları bugün en fazla yaşanılan hastalıklardır. Hemen hemen her sene mutlaka bu enfeksiyonlar yaşanır. Bu hastalıklarda bağışıklık sistemi çok önemli bir rol oynar. Bağışıklık sistemi kuvvetlendirildiğinde üst solunum yolu enfeksiyonu yaşanmaz. İşte, üst solunum yolu enfeksiyonuna karşı 8 süper besin;

C ve A vitamini kuvvetli antioksidan vitaminlerdir. Portakal içeriğinde bol miktarda C vitamini ve A vitamini barındırır. Bağışıklık sistemini hızla onaran ve kuvvetlendiren Portakalı günde 2 defa yemek sağlığımız açısından önemlidir. Portakal suyu yerine, portakalın kendisini yemek çok daha sağlıklıdır.

Ispanak

Ispanak içeriğinde A ve C vitamini barındırdığından bağışıklık sistemi için çok sağlıklıdır. Bu vitaminler hücre yapısını korur. Güçlü bir bağışıklık sistemi için haftada 2 defa ıspanak yenilmelidir. A vitamininden faydalanmak için ıspanağı yağla yapılan yemeklerle alabilirsiniz.

Balık

Balık, güçlü bir antioksidan olan omega3, selenyum ve çinko kaynağıdır. Selenyum, hücre yapılanmasını korur, kalp ve damar sağlığına iyi gelir. Hasta olmamızı sağlayan bazı toksinlerin atılması için gerekli olan omega3, somon, uskumru ve ton balığında bulunur. Haftada 2-3 defa mutlaka balık yenilmelidir.

Maydanoz

Maydanoz bol C vitamini içeren bir antioksidan gıdadır. C vitamini vücudu enfeksiyonlara karşı korur. Ayrıca maydanoz vücutta toksik olan her şeyin atılımını sağlar. İster suyunu, ister salata halinde her gün mutlaka maydanoz yenilmelidir.

Yumurta

Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi için düzenli olarak protein alınmalıdır. Yetersiz protein alındığında dokularda yıkım oluşur. Bağışıklık yavaş yavaş çöker. Yumurta, kuvvetli bir protein ve A vitamini kaynağı olduğundan haftada 4 kez yenilmelidir.

ve

Badem ve ceviz çok kuvvetli antioksidanlardır. İçerdikleri E vitamini sayesinde, bağışıklığın korunmasını sağlarlar. Ayrıca, tok tutar ve metabolizmayı hızlandırırlar. Yapılan araştırmalarda günde 1 avuç badem ve ceviz tüketenlerin kanser dahil pek çok hastalığa yakalanmadığı ortaya çıkmıştır.

Yoğurt

Probiyotik yani yararlı bakteri içeren yoğurt, bağışıklık sistemimiz için en gerekli besinlerdendir. Dışarıdan gelen mikroplara karşı sindirim, solunum sistemimizi koruyan yoğurt, zararlı bakterilerin vücutta yuvalanmasına engel olur. Her gün 1 kase yoğurt yemek, bu nedenle çok önemlidir.

Tam buğday ekmeği

Tam buğday ekmeği, B6, pantotenik asit, folat, B12 vitaminlerini barındırır. B grubu vitaminler, sinir sistemi için gereklidir. Bol lifli olduğundan sağlık için önemlidir. Günde 3 defa tam buğday ekmeği yemek bağışıklık sistemimiz için de çok önemlidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 Oy, Ortalama puan: 4,67 out of 5)
Loading...

Leave a Reply