TSH düşüklüğü nedir, nedenleri ve tedavisi

tsh hormonu

TSH düşüklüğü nedir, nedenleri ve nedavisi

TSH hormonu aslında tiroid bezi hormonudur. Vücutta sıcaklığın ayarlanması, kalp atışının hızı, vücut ağırlığı, üreme tiroid bezi sayesinde olur. TSH hormonu sayesinde olan T3 ve T4 üretimi ayarlanır. Düşük TSH durumunda T3 ve T4 yüksekliği yani tiroid bezinin fazla çalışması durumu ortaya çıkar.

TSH düşüklüğü nedir?

TSH düşüklüğünde, tiroid beziniz fazla çalışıyor demektir. Bu duruma, hipertiroidizm denilir. Düşük TSH seviyesi olsa da tiroid hormonları olan T3 ve T4 hormonları çok yüksek değerdedir.  Çok nadir olarak kafaya alınan darbe ve tümörlerden zarar görebilir.

TSH düşüklüğü nedenleri

Düşük TSH düzeyi, gereğinden fazla çalışan tiroid bezine verilen doğal bir tepkidir. TSH düzeyinin düşük olduğu durumlarda hastaya ilaç takviyesi verilerek, yükseltilir.  Bazen de hipofiz bezi, tiroid yetersiz olmasına rağmen TSH salgısı yapmaz. Hipofiz bezinden salgılanan tirotropin hormonu vardır. Bu T3 ve T4 hormonu üretimini kontrol eder. Ayrıca hipofiz bezinden salgı yapan somatostatin hormonu bazen tirotropin hormonu ile uyumsuzluk yaratabilir. Bu durumda oluşan dengesizlikler TSH düşüklüğüne neden olabilir. Düşük TSH seviyesi, graves hastalığı, haşimato hastalığına neden olabilir.

TSH düşüklüğü belirtileri

Erkeklerde cinsel iktidarsızlık, sıcağa dayanamamak, normalden çok terlemek, normalden hızlı kalp atımı, gergin, sinirli olmak, iştahın açılmasına rağmen kilo vermek, uykusuzluk, sürekli yorgunluk, sıkça dışkı yapmak, kemik ve kas ağrıları, adet düzensizliği başlıca TSH düşüklüğü belirtileridir.

TSH düşüklüğü tedavisi

Doktora gidilince doktor düşük TSH için belirli ilaçlar verecektir. Bu ilaçlar tiroid hızını yaralar ve vücut TSH salgısı yapmaya başlar. Bazen, ameliyat ile tiroid bezinin bir kısmı alınabilir. Bu ameliyatlar çok başarılıdır.

Düzenli olarak egzersiz yapmak, TSH seviyesini yükseltir. Meditasyon, yoga, nefese teknikleri hipofiz bezini uyarır. Sağlıklı beslenmek, iyot ve selenyum açısından zengin beslenmek TSH’ı sağlıklı tutmaya yarar. Düşük ve yüksek kan şekeri, TSH düşüklüğü yaratır. Bu nedenle kan şekeri normal seviyelerde tutulmalıdır.

Bazen doktorlar, hormon tedavisi ile TSH düzeyini dengelemeye çalışır. Bu nedenle kesinlikle doktora danışılmalıdır. Doktora danışmadan TSH düzeyi düşük olan arkadaşınızın ilaçlarını asla kullanmayın. TSH düşüklüğü gibi hastalıklar her hastada farklıdır. Doktorunuz size uygun ilaç ve doz uygulamasını yapılan tahlillerle size verecektir.

Hormon testinde ?

TSH Hormonun normal değerleri ne olmalı?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (4 Oy, Ortalama puan: 4,75 out of 5)
Loading...

6 Comments

  1. Şerife 14 Mart 2017
    • Fatih 28 Ocak 2018
  2. FEHMİ YOLDAŞ 9 Temmuz 2017
  3. Atiye 20 Temmuz 2017
  4. Özcan Sari 23 Ekim 2017
  5. Bayan insulin 8 Aralık 2017

Leave a Reply