Sürekli halsiz ve yorgun olmanın 20 sebebi

Sürekli halsiz ve yorgun olmanın 20 sebebi 1

Kendinizi sürekli olarak yorgun mu hissediyorsunuz? Neden sürekli yorgunum? Diye kendinize soruyorsanız ve cevabını merak ediyorsanız yazımızı dikkatlice okumalısınız. İşte, sürekli  yorgun hissetmenin 20 sebebi;

1- Depresyonda mısınız?

Halsizlik, iştahsızlık, yorgunluk ve baş ağrısı en falz görülen bulgular olarak karşımıza çıkmaktadır.

2- Kaliteli ve yeterli bir uykuyu en son ne zaman uyudunuz?

Yetişkin kişilerin her gün ortalama olarak 7-8 saat kadar uyumaları, gelişme ve büyüme dönemindeki çocukların 9-10 saat uyumaları gerekmektedir. Yeterli uyku uyunmamasının veya uykusuzluğun, vücudun gece uykuda yenilenme işlemini yerine getiremediğini biliyor muydunuz?

3- Uyku apneniz mi var?  

KOAH ve obezite hastalarının en başta gelen derdi uyku apnesidir. Uyku sırasında belli belirsiz aralıklarla solunum fonksiyonu durmaktadır. Bu durum kişinin uykusunu bölmekte, uyandırmakta ya da derin ve kaliteli bir uyku süreci geçirmesine engel olur. Birey uyku uyumak için yatağına yatmıştır, ancak sürekli olarak debelenir. Uyku apnesinden kurtulmak için kesin bir çözüm arıyorsanız aşırı kilolarınızdan kurtulmanız, sigara içiyorsanız bırakmanız ve benzeri risk faktörlerinden uzak durmanız gerekmektedir.

4- Yetersiz mi besleniyorsunuz?

Az miktarda yeme nedeniyle meydana gelen enerji eksikliği, kişide kan şekerinin düşmesine neden olur ve bu da bitkinlik, yorgunluk ve dermansız hissetme durumuna yol açar. Bunun olmaması için ne yapmam gerekiyor diyorsanız; Üç öğün düzenli yemek yemeli, ara öğünlerde protein ve kompleks karbonhidrat tüketiminize özen göstererek bunun üstesinden gelebilirsiniz.

5- Kansızlığınız mı var?

Kansızlığın en sık görülen nedeni, adet dönemlerinde yaşanan aşırı kanamalardır. Bu durum demir eksikliğine yol açar. Vücudumuzdaki demir, kırmızı kan hücrelerinin yapısında yer almaktadır ve dokularımıza oksijen taşınmasını sağlamaktadır. Demir eksikliğinin giderilmesi ve iyi bir dengeli beslenme ile sorununuza çözüm bulabilirsiniz.

6- Kafein tüketiminizin çok olduğunun farkında mısınız?

Aşırı miktarda kafein tüketimi yapmak sinirlilik, uykusuzluk, tansiyon yüksekliği ve kalp atım hızının artmasına yol açmaktadır. En önemlisi yorgunluğa yol açmasıdır. İçeriğinde kafein bulunan içeceklerden, ilaçlardan, kahve ve çay tüketiminden sakınmalısınız.

7- Yeterli miktarda su tüketmiyor musunuz?

Yapılan bilimsel çalışmalar göstermiştir ki, günde 2-3 litre su içmek metabolizmanın çalışmasını ve bağışıklık sisteminin iyi olmasını sağlamaktadır. Vücudunuzun enerji eksikliğini su içerek giderebilir, kendinizi yorgun ve bitkin hissetmezsiniz.

8- Vardiyası olan bir işiniz mi var?

Eğer vardiyalı bir işte çalışıyorsanız uyku dengeniz bozulabilir. Bu da yorgunluk ve bitkinlik verir. Bunu çözmek için yapılacak olan şey oldukça basit. Uyuduğunuz ortamın çok sessiz ve loş olmasını sağlamalısınız. Bu şekilde kaliteli ve derin bir uyku uyuyabilirsiniz.

9- Bir besine karşı alerjiniz mi var?

Alerjiniz olan besinlerin belirlenmesi, sizin yorgunluk sorununuzun çözümü olacağını bilmelisiniz. Herhangi bir besin alerjiniz var mı? Bunu öğrenmeli ve buna göre beslenmenizi düzenlemelisiniz.

10- Kalbinize dikkat edin!

Egzersiz ve spor ile birlikte aktiviteye dayalı durumlar sonucunda yorgunluk hissediyorsanız, kolaylıkla yapılan işlerde de giderek zorluklar yaşamaya başlayabilirsiniz. Bu durumda zaman kaybetmeden doktora görünmenizde fayda vardır.

11- Şeker hastası mısınız?

Kan şekerinin yüksek olması nedeniyle, şeker hücrede metabolize edilememekte ve enerji kaynağı olarak kullanılamamaktadır. Yeteri kadar gıda alınmasına rağmen, enerjisiz kalan kişinin vücudunda yorgunluk meydana gelir. Doktor kontrolünde yapılacak olan ilaç tedavileri, diyet ve egzersizler sayesinde hastalık kontrol altına alınabilir.

12- İnsülin direnciniz mi var?

Gün içindeki acıkma atakları, canınızın tatlı çekmesi, yemekten sonra uyku hali, halsizlik ve yorgunluk en sık görülen bulgularıdır.

13- Hipotiroidiniz mi var?

Hipotiroid hastalarının metabolizması yavaşlar, kişi kendisini çok halsiz ve yorgun olarak hissetmektedir. Kişi kilo almakta ve doku aralarında ödem oluşmaktadır. Hastaya dışarıdan verilen tiroid hormonu ile vücudunun yeniden dengelenmesi ve düzelmesi sağlanabilmektedir.

14- İdrar yolu enfeksiyonunuz mu var?

Yorgunluğunuzun sebebi idrar yolu enfeksiyonundan da kaynaklanıyor olabilir. Kişide idrarda yanma ve acil idrara çıkma hissi yaşanmaksızın halsizlik ve yorgunluk oluşabilmektedir. Hastanın idrar tetkiki ve antibiyoterapi tedavisi ile 7 gün gibi kısa bir sürede çözüme kavuşturulabilmektedir.

15-  Aşırı alkol tüketiyor musunuz?

Fazla alkol alımı uykuya dalmayı ve derin uykuya girişi engellemektedir. Bu da kişide yorgunluğa yol açabilmektedir. Özellikle D vitamini eksikliği yorgunluk ve halsizliğin en başta gelen sebeplerinden biridir.

16- Menapozda mısınız?

Sıcak basmaları, gece terlemeleri ve ortaya çıkan hormon dengesizlikleri yorgunluğa ve halsizliğe neden olabilmektedir. Yorgunluk hissetmenizin nedenlerinden biri olarak menopoz döneminin olabileceğiniz bilmelisiniz.

17- Kanser hastalığı:

Kanser hastalıklarının kendisi, kemoterapi ve radyoterapi halsizlik yapabildiği gibi yorgunluğa da neden olmaktadır.

18- Bazı ilaçlar:

Antidepresanlar, hiper tansiyon ilaçları, alerji ve kaygı giderici ilaçlar nedeniyle yorgunluk ve bitkinlik yaşanabilmektedir.

19- Kronik stresiniz mi yaşıyorsunuz?

Günlük yaşamın vazgeçilmezleri arasında giren kronik stres, aşırı gerilimle bağıntılı olarak kişilerde halsizlikle birlikte yorgunluğa da yol açmaktadır.

20- Çikolata yiyin:

Çikolata neden yorgunluğa çözüm olarak öne çıkmaktadır. Kişide seratonin hormonu yetmezliği varsa iştahsızlık ve uykusuzluk oluşmaktadır. Seratonin beyin tarafından salgılanmaktadır ve yediğimiz karbonhidratlar insülin ile eş zamanlı olarak geçici seratonin salgısına yardımcı olmaktadır. Seratonin hormonunun az olması, kişinin tatlıya meyletmesine yol açmaktadır. Çikolatada bulunan triptofon, insanın beyninde seratonine dönüşmekte ve insana mutluluk hissi vermektedir.

One Response

  1. yurdaer pangal 2 Mart 2017

Leave a Reply