Soğuk algınlığı için 8 pratik ve etkili tavsiye

soguk-alginligi-sirasinda-rahatlama-saglayacak-pratik-tavsiyeler

Soğuk algınlığı sırasında rahatlama sağlayacak pratik tavsiyeler: Soğuk algınlığı genelde 1 hafta kadar süren bir rahatsızlıktır. Bu süre içinde kırgınlık, kas ağrıları, bulantı, boğazda acıma, burun tıkanması yaşanabilir. Peki soğuk algınlığına ne iyi gelir, İşte, bu durumda kullanılan ilaçlar ve evde yapılan bazı bakımlar rahatsızlığınızı azaltabilir. İşte, Soğuk algınlığı için 8 pratik ve etkili tavsiye;

Sıvı tüketimini arttırın:

Sıvı tüketimi ne kadar artarsa o oranda idrar çıkışı oluşur. İdrar çıkması ile birlikte vücutta oluşan tıkanma, toksinler dışarıya atılır. Su, meyve suyu, bitki çayları, limonlu su bol olarak bu dönemde tüketilmelidir.

Tuzlu su:

Tuzlu su ile gargara yapmak boğazda yumuşama ve rahatlık sağlar. Ayrıca tuzlu su doğal bir burun açıcıdır. Özellikle çocuklarda en etkili rahatlama sağlayan tuzlu su, eczanelerde satılan burun damlalarına göre çok daha sağlıklıdır.

Tavuk çorbası:

Doktorlar tarafından önerilen tavuk çorbası, güçlü bir yatıştırıcı ve tedavi edicidir. Bu nedenle, hastaya sıklıkla verilmelidir.

Reçetesiz ilaç kullanmak:

Reçetesiz ilaçlar asla 2 yaş altı çocuklarda kullanılmamalıdır. 2 yaş üzeri çocuklarda belirtilen dozlarda kullanılmalıdır. Belirlenen dozun artması karaciğer hasarına neden olur.

Antihistaminikler:

Antihistaminler, hapşırma, burun akıntısı ve gözlerde yaşarmaya iyi gelebilir. Fakat, bu her insanda etkili olacak demek değildir. Bazılarında hiç etki de etmeyebilir.

Nem:

Soğuk algınlığı virüsü genelde kuru havada yayılır. Bu nedenle, evinizde ki havayı sürekli olarak nemlendirin. Evi temiz tutup nemlendirirseniz virüsün yayılmasına engel olursunuz.

Hangi ilaçlar etki etmez?

Soğuk algınlığında yapılan en büyük yanlış antibiyotik kullanmaktır. Antibiyotikler, virüslere değil, bakterilere karşı etkilidir. Soğuk algınlığında antibiyotik almak, virüs ile savaşan yararlı bakterilerin ölmesine neden olur. Bu nedenle alınmamalıdır.

C vitamini ve ekinezya:

C vitamini kuvvetli bir antioksidandır. Hastalığın başlamasına engel olur ve hastalığın hızla atlatılmasını sağlar. Ekinezya ise hastalığın riskini ve etkisini azaltır. Günde 2 bardak içilmesi önerilir.

Soğuk algınlığı tedavisinde önemli olan şey psikolojinizi yüksek tutmak ve rahat bir şekilde dinlenmektir. Sağlıklı beslenmek ve bol sıvı almak sizi rahatlatacaktır. Tüm bunlara rağmen hastalığınız geçmiyor ve şikayetleriniz artıyorsa hemen bir doktora gidilmelidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply