Soğanı bu şekilde tüketmeyin “zehirliyor”

Soğanı sakın bu şekilde tüketmeyin çünkü zehirliyor: Hepimiz soğanın doğal bir antibiyotik, vitamin kaynağı ve antioksidan olduğunu bilmekteyiz. Belki size tuhaf gelebilir, ama dilimlenmiş çiğ soğanın zararlı olduğundan haberdar mısınız? Yazımızda, dilimlenmiş soğan tehlikesi ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız. İşte, detaylar.

Mutfaklarda her mevsim vazgeçilmez besinlerin başında soğan gelmektedir. İnsan sağlığına faydalarını saymakla bitiremediğimiz soğan, çok etkili bir antibiyotik olup hem pişmiş hem de çiğ olarak tüketilebilmektedir.

Büyük keyifle hazırlanan yemeklere lezzet katan, şimdilerde güzellik kürlerinde de kullanılan soğanın faydalarının yanı sıra, bazı zararlarının olabileceğini biliyor musunuz? Tükettiğimiz her türlü besinde olduğu gibi, soğanın da yanlış kullanımı vücudumuza yarardan çok zarar verebilmektedir.

Dilimlenmiş soğanda tehlike;

Yapılan çalışmalarda, soğanın yanlış bir şekilde kullanılması ve tüketilmesi, ilerleyen süreçte vücudumuzda enfeksiyon oluşma riskini yükseltmekte, hatta nedeni tam olarak belli olmayan gıda zehirlenmesine yol açabileceği anlaşılmıştır.

Kesilmiş soğan bakterileri mıknatıs gibi çekmektedir;

Araştırmalardaki bilgilere bakılacak olursa; Doğranmış çiğ soğan ya da kesilmiş soğan, kilitli veya kapaklı poşetlerde ya da saklama kaplarında buzdolabında bile muhafaza edilirse, bakterileri ve kokuları mıknatıs vari bir şekilde kendine çekmekte ve içine hapsetmektedir.

İşte bu yüzden, çiğ ve soyulmuş olan soğanları bekletmeden mutlaka tüketmek gerekir. En doğru yöntem, soğanı ihtiyaç halinde alıp gereken kadar doğrayıp kullanmaktır.

Doğranmış ya da dilimlenmiş halde soğanın 1 gece bile bekletilmesi mide asidini ve safra salgılarını arttırmakta, gıda zehirlenmesine yol açarak ciddi rahatsızlıklara sebebiyet vermektedir. Şayet doğramış olduğunuz soğan fazla geldiyse, kapalı bir poşetin içine koyarak buzdolabınızın No-Frost kısmında saklamalısınız. Ya da evinizin herhangi bir köşesinde hava temizleme amacıyla kullanıp, daha sonra çöpe atabilirsiniz.

Soğanın faydaları;

 • İçeriğindeki elementler ve besin maddeleri nedeniyle, insan sağlığı açısından büyük fayda sağlayan soğan, yılın her mevsiminde her zaman kullanabileceğimiz doğal bir şifa kaynağıdır. Soğan, cilt sağlığından kanserle savaşa, zayıflamadan enfeksiyon hastalıklarında tedaviye kadar pek çok konuda yararlıdır.
 • Gripseniz ve hastalığınızı başkasına geçirmek istemiyorsanız, evinizde yattığınız odaya dilimlenmiş bir soğan koyduğunuzda, sabaha kadar grip mikrobu soğan tarafından hapsedilir ve başka birine bulaşması önlenir.
 • Serbest radikaller ve enfeksiyon hastalıklarına karşı büyük fayda sağlar.
 • B ve C vitamini ile potasyum bakımından oldukça zengindir. Doğal bir antibiyotik olması nedeniyle, kalp ve damar sağlığına önemli faydası vardır.
 • Kanı temizler ve damar tıkanıklıklarına yol açan etkenleri yok eder.
 • Soğuk algınlığı gibi durumlarda çok etkilidir.
 • Burundaki kanamayı durdurma özelliği vardır.
 • Kişiyi kanser hastalıklarına karşı korur.
 • Böcek ısırmaları ve yanıklarda ciddi fayda sağlar.
 • Şeker düzeyinin dengelenmesinde etkilidir.
 • Kemik sağlığı açısından önem taşır.
 • Saç ve cilt sağlığında iyi bir besin kaynağıdır.

Soğanın faydaları ve besin değerleri nedir

Kaynak: Bu yazı, mynet.com/dilimlenmis-sogan-tehlikesi-sakin-bu-sekilde-yemeyin-zehirliyor-1170791 kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 4,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply