Sırt Ağrısı ve olası nedenleri

Sırt Ağrısı ve olası nedenleri: Sırt ağrısı genellikle birçok bireyde görülen ve günlük hayatta oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Sırt ağrıları genellikle basit sebeplerden oluşmaktadır. Yani tedavi edildiği zaman oldukça kısa bir süre içerisinde ağrılar sonra ermektedir. Ancak ne yazık ki sırt ağrılarının üzerine çok fazla düşülmemektedir.

Bundan ötürü de çok uzun süreler boyunca bu ağrılar ile yaşanmaktadır. Genellikle sırt ağrılarına en çok kadınlarda rastlanır. Bunun sebebi ise başta kadınların yapmış olduğu ev işleridir. Bu ev işleri esnasında çok fazla yorulmak, sırtı inciten hareketler yapmak, ters bir hareket ile sırtı acıtmak yer almaktadır. Hamilelik sonrası kadınların emzirme dönemi de sırt ağrılarına neden olmaktadır. Buna ek olarak masa başı çalışarak çok fazla hareket imkânı bulamayan kadınlarda da sırt ağrısı görülür. Bu gibi durumlar sırt ağrısına yol açar ancak sırt ağrısı hemen başladığı gibi tedavi de başlarsa ağrılar ciddileşmeden ve kalıcı hale gelmeden tedavi edilebilir. Ancak ağrılar ne kadar uzun süre tedavi edilmezse bu da durumu o kadar ciddileştirir ve ağrı kronikleşebilir.

Sırt Ağrısına Neden Olan Etkenler

Ergenlik döneminde kızlarda genellikle öne doğru eğik bir şekilde duruş gözlemlenir. Bunun en büyük sebebi de genç kızlığa adım atan bireylerin utanması ve kendini kamufle etmeye çalışmasıdır. Bu dönemdeki duruş bozukluğu tedavi edilmez ve sürekli olarak aynı şekilde durulursa kalıcı bir probleme dönüşebilir. Ergenlik döneminde bu problemin çözümü için yapılması gereken en önemli şey spordur. Genç yaşta başlanan spor faaliyetleri, bireylerin gelecekte oluşacak şekil bozukluklarının önüne geçmesine de çok büyük katkı sağlar. Spor sayesinde vücut şekillenir ve sırt kasları güçlendirilir. Böylece var olan şekil bozukluğu ile savaşıldığı gibi geleceğe de yatırım yapılmış olunur.

Uzun süre ayakta kalma, ayaktayken dik durmama, kambur yürüme ve kambur oturma da sırt şeklini kalıcı olarak bozabilen davranışlardır. Bu konuda en büyük iş aileye düşmektedir. Gençler bu şekilde durdukları zaman mutlaka aileleri tarafından uyarılmalıdır ve dik durmaları söylenmelidir. Ayrıca yukarıda da bahsedildiği gibi gençler spora teşvik edilmelidir.

Kadınların menopoz dönemlerinde de kemik erimesi problemi yaşanabilmektedir. Bu problem ile birlikte çok fazla kemik kaybedilirse sırt ağrısına yol açabilir. Bel ve boyunda meydana gelen rahatsızlıklar da sırt ağrısını tetikler. Bel fıtığı, boyun fıtığı, bel de ve boyunda meydana gelen zorlanmalar sırtta ağrı oluşumuna neden olur. Omurga eğriliği olarak adlandırılan skolyoz hastalığı da hem şekil bozukluğuna yol açar hem de sırt ağrısına neden olur. Bu hastalıklar tedavi edilirse sırt ağrısının da önüne geçmek mümkün olur. Önemli olan ağrının sebebini bulabilmektir. Malta humması ve omurga veremi adı verilen rahatsızlıklar da sırt ağrısına yol açmaktadır. Bu hastalıklar oldukça ciddiye alınması gereken ve tedavi süresince sabırlı olunması gereken rahatsızlıklardır.

Akciğerlerde meydana gelen rahatsızlıklar, enfeksiyonlar da sırt ağrısına yol açabilmektedir. Mide rahatsızlıkları da kimi zaman sırta kadar etki edebilmektedir. Hatta safra kesesi rahatsızlıkları da sırtı etkileyebilmektedir.

Skolyoz ve Sırt Ağrısı

Az önce de belirttiğimiz gibi skolyoz sırt ağrılarına neden olan bir hastalıktır. Bu hastalıkta genellikle görülen ilk belirti bireylerin eğik durmasıdır. Skolyoz yalnızca sırt değil bel ve boyun ağrısına da yol açabilen bir rahatsızlıktır. Genellikle küçük yaşlardan itibaren bireye eşlik eden ve zorlu bir tedavi sürecine sahip olan bir hastalıktır. Skolyozlar çok hafif derece de olabileceği gibi çok yüksek derecede de olabilir. Çok hafif dereceli skolyozlar gözle görülmeyebilir. Yalnızca bir doktor tedavisinde anlaşılabilir. Ancak çok yoğun skolyozlar çıplak gözle dahi görülebilmektedir.

Sırt Ağrısı İçin Yapılması Gerekenler

Sırt ağrısına neden olan, ağrıyı tetikleyen ve şiddetlendiren birçok öge vardır. Bu ögeler ancak doktor muayenesi ile belirlenebilmektedir. Sırt ağrısı çeken bireyler hiç zaman kaybetmeden bir doktora görünmelidir. Çünkü sırt ağrısı kolay tedavi edilebilmektedir. Sırt ağrısının nedeni bir ciddi rahatsızlık ise bu durumda öncelikle rahatsızlık tedavi edilmelidir. Böylece sırt ağrıları da tedavi edilmiş olacaktır. Sırt birey için çok önemli konumdadır ve burada oluşan ağrı bireyi oldukça olumsuz etkileyerek günlük yaşam aktivitelerinin yapılmasına engel olmaktadır. Bu nedenle sırt sağlığı önemsenmelidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply