Safra kesesi iltihabı nedenleri belirtileri ve tedavisi

safra kesesi iltihabı

Safra kesesi iltihabı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Safra kesesi, karaciğerin hemen altında olan bir organdır. Safra salgısı karaciğerde üretilir ve bağırsağa salınır. Yağların ve vitaminlerin emilimi için gereklidir. Safra kesesi, karnın sağ üst tarafında karaciğere yapışık, küçük bir kesedir. Safra kesesinin görevi, karaciğerde üretilen safrayı depolamak ve sindirim sırasında bağırsağa yollamaktır. Safra kesesi iltihabı, tekrarlayan ve tehlikeli bir hastalıktır. İşte, safra kesesi iltihabı belirtileri ve tedavisi;

Safra kesesi iltihabı, safra kanallarında olan tıkanmalarla oluşur. Safra kesesi şişer ve gerilir, dolaşım bozuklukları kese içinde başlar. Tıkanma, safra kesesi içinde oluşan taş ve çamurun safra kanalı ağzına oturması ile oluşur. Başlıca belirti karın ağrılarıdır. Sıklıkla bu ağrılar yemeklerden sonra oluşur. Ağrı sırta ve omuza atlayabilir.

Safra kesesi iltihabının belirtileri

Safra kesesi iltihabında karnın sağ üst tarafında ağrı, kusma, bulantı, iştahsızlık, karında gaz hissi, dışkıda balçık rengi başlıca belirtilerdir. Genelde, şikayetler ağır yağlı bir yemek sonrası başlar kronik safra kesesi iltihabında sağ üst karında olan ağrı yarım saat ya da altı saat kadar sürebilir.

Safra kesesi iltihabı neden olur?

Safra kesesi taşları

Safra kesesi hastalıklarının neredeyse tamamı taş nedeni ile oluşur. safrada taş oluşmasının başlıca nedenleri; safra kesesinin yeterince boşaltılmaması, safra sıvısının çok fazla boya ve kolesterol içermesi kaynaklı oluşabilir. Fakat, daha henüz net olarak safta kesesi taşının neden olduğu bilinmemektedir.

Tümörler

Safra kanalını tıkayacak ve sıkıştıracak şekilde oluşan ve büyüyen tümörler, safra kesesi iltihabına neden olur.

Yaralanmalar

Her hangi yaralanma, darbe ve travma sonrası safra kesesi bükülür ve safra kanalı tıkanarak, safra kesesi iltihabına neden olur.

Enfeksiyon

Safra kesesi, kanla yeterince beslenmezse safra kesesi iltihabı ortaya çıkar.

Safra kesesi iltihabı tedavisi

Safra kesesi iltihabında genelde safra kesesinin alınması işlemi yapılır. Bu uygulama, genelde kapalı ameliyat ile açılan bir delikten safra kesesinin alınmasıdır. Tıp dilinde ismi kolesistektomidir. Sürekli tekrarlayan safra kesesi iltihabında safra kesesi alınır. Genelde safra kesesinde taş olanlarda veya iltihap oluşanlarda ameliyat önerilir.  İlaç tedavisi ile safra kesesinin iltihabında oluşan belirtiler engellenir. Antibiyotikler ve ağrı kesiciler hastaya birlikte verilir.

3 Comments

  1. Hilal 17 Mayıs 2017
  2. Nilgun 20 Şubat 2018
  3. gul 6 Mart 2018

Leave a Reply