Saç dökülmesi ve D vitamini eksikliği

saç dökülmesi

Saçlarımızın keratin yapısı saç diplerinde olan kan damarlarından beslenir. Saç yapımızı besleyen bir diğer önemli konu D vitaminidir. D vitamini eksikliğinde saçlarda dökülmeler oluşur. D vitamini güneş ışığı ile sentezlenen bir vitamindir. Bağışıklık sistemi için gereklidir. İşte, saç dökülmesi ve D vitamini eksikliği;

Saç derimizde yaklaşık olarak 100 bin adet saç folikülü bulunur. Günde ortalama olarak 100-200 adet arası saç teli tarama, yıkama ve kurutma nedeni ile dökülür. Yılda 3 defa tekrarlayan saç dökülmeleri, 2 ayı aşarsa hemen doktora gidilmelidir. Çünkü, alt yapısında hastalık ya da mineral, vitamin eksikliği vardır. Saç dökülmesi, tetikleyen faktörden 3-4 ay sonra başlar.

D vitamini nedir ve ne işe yarar?

D vitamini güneş ışığından elde edilir. Yaklaşık 15-20 dakikalık güneş banyolarından alınan güneş ışığı sentezlenerek D vitamini oluşur. Bağışıklık sistemi, hücre bölünmesi ve yeni hücre oluşumu, vücutta kalsiyum ve fosfor emilimi D vitamini sayesinde olur.

D vitamini eksikliğinde, kemiklerden kalsiyum kayıpları oluşur. Çünkü, D vitamini bağırsaklardan kalsiyum emilimi olmasını sağlar. Kemikler kalsiyum kaybettikçe yumuşayarak, darbelere açık hale gelir. Çocuklarda ise raşitizm denilen kemiklerde eğrilmeler oluşur. D vitamini eksikliğinde, eklem iltihabı, diyabet, MS, Parkinson hastalığı, Alzheimer hastalığı ve prostat, kanser ve saç foliküllerinin büyümesi durur.

D vitamini ve saç dökülmesi

D vitamini saç foliküllerini uyarır ve saç dökülmesini engeller. D vitamini, saçın gövdesinde bulunan hücreleri canlandırır. Hücreler canlılığını kazanınca saç daha da sağlıklı hale gelir.

D vitamini sayesinde, saç dökülmesinden sorumlu olan bir protein yok olur. Bu sayede saçlarda dökülme oluşmaz.

Yapılan araştırmalarda D vitamini eksikliği nedeni ile saç dökülmesinin arttığı ortaya çıkmıştır. Kanser tedavisi gören hastalarda D vitamini içeren kremler kullanıldığında saç dökülmesi yavaşlamış ve yeniden saçlar çıkmaya başlamıştır. Bu nedenle D vitamini ne kadar fazla alınırsa o oranda sağlıklı saçlar oluşmaktadır.

Yapılan araştırmalarda, çinko, biyotin, folik asit ve D vitamini eksikliğinde saçlarda dökülme oluşmaktadır. Bu nedenle, ciddi bir diyet uyguladığınızda saç dökülmeleri oluşur. Bunun başlıca nedeni, vitamin ve mineral eksikliğidir. Yüksek ateşle yatılan hastalıklar, cerrahi uygulamalar sonrası saç dökülmesi normal kabul edilir.

Leave a Reply