Potasyum Eksikliği Nedir, Nasıl anlaşılır?

Potasyum eksikliği nasıl anlaşılır

Eksikliği Nedir, Nasıl anlaşılır: Potasyum eksikliği belirtileri, potasyum eksikliğinde ne olur, vücutta potasyum eksikliği nasıl anlaşılır işte detaylar. Vücudumuzdaki bazı işlevlerin doğru bir şekilde yerine getirilebilmesi için her zaman potasyuma ihtiyacı vardır. Sinir ve kas hücreleri özellikle kalp kas hücreleri için çok önemlidir. Vücuttaki potasyum eksikliği oldukça tehlikeli ve yaşamı tehdit edici bir hale gelebilir.

Potasyum eksikliğinden kaynaklanan semptomları bilmek, olumsuz bir durumda acilen tıbbi bir yardım almanıza katkı sağlayabilir. Böyle bir duruma maruz kalmamak için potasyum eksikliği ile ilgili belirtileri kendiniz takip edebilirsiniz. İşte, potasyum eksikliği nasıl anlaşılır? sorusunun cevabı.

1. Adım:

Yaşadığınız kas kramplarını ve kas zayıflıklarınızı takip ederek notlar alın. Kaslarımız kasılabilmek için çok büyük miktarlarda potasyuma gereksinim duymaktadır. Şayet, vücudunuzda kramplar yaşıyorsanız bu durum potasyum seviyenizin gereken oranlarda olmadığının bir habercisi olabilir. Düşük potasyum düzeyi kas zayıflığı sorununun önemli işaretlerinden biridir. Bu nedenle de 24 saatten daha uzun süren bir kas zayıflığı durumunda mutlaka potasyum seviyenizi ölçtürmelisiniz. Potasyum eksikliğinin diğer habercileri olarak da vücudun bir yerinde yaşanan karıncalanma ve uyuşmayı sayabiliriz.

2. Adım:

Bağırsak hareketlerini kesinlikle not almalısınız. Potasyum eksikliğinde kabızlık sorunu oldukça yaygın bir şekilde görülmektedir. Dışkınızı vücudunuzdan atarken problem yaşıyorsanız, dışkılama ihtiyacınız 24 saatten daha uzun sürelerde oluşuyorsa kabız olmuş olabilirsiniz. Potasyum seviyenizin yeterli düzeyde olması kabızlık ile ilgili sorun yaşamanızın da önüne geçecektir.

3. Adım:

Kalp hareketlerinizi mutlaka takip edin. Kalp atışlarındaki anormal ritim bozuklukları potasyum eksikliğinin bir habercisidir. Kalp atışlarınız düzensiz bir biçimdeyse potasyum düzeyiniz sağlıklı ve yeterli olmayabilir. Çarpıntı yaşamak da potasyum düşüklüğünün diğer bir işareti olarak değerlendirilmektedir. Bu şekilde bir durumunuz varsa ve sürekliyse potasyum seviyeniz düşük olabilir ve bir doktora görünmenizde yarar vardır.

4. Adım:

Her zaman mide bulantısı yaşıyorsanız ve bu durumdan şikayet ediyorsanız, hiçbir neden yokken birkaç defa kustuysanız potasyum düşüklüğü yaşıyor olabilirsiniz. Potasyum eksikliğinin fark edilebilmesi için en önemli işaretlerin başında mide bulantısı ve kusma gelir. Eğer böyle sorunları yaşayan biriyseniz doktor kontrolünden geçmenizde fayda bulunmaktadır.

Yukarıda saydığımız adımları takip ederek, önemli olarak düşündüğünüz sorunları potasyum ölçümünüzü yaptırarak ve bu konuda tedbirler alarak çözüme kavuşturmanız mümkündür.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

One Response

  1. Ayşıl 17 Şubat 2017

Leave a Reply