Polikistik over ile ilgili hastalıklar ve riskler nelerdir?

pkos riskleri

over ile ilgili hastalıklar ve riskler: adet düzensiliği, , aşırı tüylenme, kısırlık gibi bazı hastalıklara neden olur. Fakat,i uzun dönem PKOS lu hastalarda başka hastalıkların oluşumu da meydana gelir. Kanser, şeker hastalığı gibi ciddi hastalıklar PKOS tedavisi olmayan hastalarda yüksek risk taşımaktadır.

Şişmanlık

PKOS olan hastalarda yaklaşık %30 oranında şişmanlık yani obezite görülür. Genelde bu şişmanlık, göbek çevresinde yağlanma şeklindedir. Bel çevresinde 88 cm. üzerinde ölçü vardır.

Tip 2 diyabet

Polikistik over sendromlu hastalarda şeker hastalığı oluşması gayet normal kabul edilir. Genelde bu hastalarda insülin direnci vardır ve yaklaşık %10’unda şeker hastalığı oluşur. Polikistik over sendromulu olan hastalara bu nedenle glukoz yükleme testi yapılır.

Kalp hastalıkları

Polikistik over sendromlu hastalarda, kalp damarlarında daralma ve kalp hastalıkları oluşmaktadır. Bu hastalarda kolesterol dengesinin bozulmasının kalp hastalığına neden olduğu düşünülmektedir.

Rahim kanseri

Rahim iç tabakasında olan kalınlaşma başlıca rahim kanseri nedenidir. Sürekli olarak yumurtlama düzensiliği olan hastalarda rahim iç tabakası östrojene uzun maruz kalmayla birlikte kalınlaşır. Bu durum sürekli olarak kendini tekrar ettiğinde kanser meydana gelir. Yumurtlama sırasında oluşan progesteron hormonu rahim iç tabakasının kalınlaşmasına engel olur. Bu nedenle polikistik over sendromlu hastalarda her ay progesteron kullanımı yapılır. Bu şekilde rahmin kalınlaşması engellenir.

Kolesterol lipid bozulması

Polikistik over sendromlu hastalarda, HDL düşer, LDL, VLDL, Trigliserid kolesterol yükselir.

Metabolik sendrom

Polikistik over sendromlu hastalarda en tehlikeli hastalık belki de metabolik sendromdur. Bu hastalıktan her yıl binlerce insan hayatını kaybetmektedir. İnsülin direnci, hipertansiyon, obezite, kolesterol yüksekliği ile birlikte başlayan metabolik sendrom çoklu organ yetmezliği ile devam eder. Polikistik overli hastaların %25’inde görülür.

Meme ve over kanserleri

PKOS meme kanserinde ve over kanserinde artışa neden olmaktadır.

Düşükler

PKOS hastalarında düşük riski artar, fetal anomaliler oluşur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply