Nodül nedir, nodül tedavisi ve soru cevap

Nodül nedir, nodül tedavisi ve soru cevap: Tiroid bezinde oluşan doku büyümelerine nodül denilir. Bazen fındık, leblebi, ceviz hatta portakal büyüklüğüne ulaşabilirler. Nodüller büyürken tiroid bezide büyüdüğünde guatr meydana gelir. Nodülün kanser olup olmadığı ve hormon salgısı yapıp yapmadığı önemli olan konulardır. İşte, nodül nedir, nodül tedavisi;

Nodüller, kadınlarda erkeklere göre çok daha fazla görülür. Gebelikte tiroid nodülü çap olarak büyür ve yeni nodüller oluşur.

Sıcak ve soğuk nodül ne demektir?
Nodüllerin
sıcak ya da soğuk olması çekilen sintigrafi ile belirlenir. Damardan verilen teknesyum 99 isimli bir radyoizotop madde vardır. Bu madde nodül tarafından tutulmazsa, nodül bir boşluk olarak görünür. İlacı içine almayan nodüle bu nedenle soğuk nodül denilir. verilen ilacı tutan nodül ise siyah şekilde görülür. Bu nodüllere sıcak nodül denilir. Soğuk nodüllerde kanser riski çok daha yüksektir. Fakat bazen sıcak nodüllerde de ortaya kanser çıkabilir. Bu nedenle, mutlaka hem sıcak hem de soğuk nodüllere biyopsi yapılmalıdır.

Kistik nodül veya solit nodül nedir?

İçinde sıvı biriken nodüle kistik nodül, içinde sıvı olmayan sert nodüllere solit ya da sert nodül denilir. kistik ya da solit nodül, sadece tiroid ultrasonu ile ortaya çıkmaktadır.

Tek nodül ve çok nodül nedir?

Tiroid bezinde bazen birden fazla ya da bir tane nodül olabilir. Tiroid bezinde bir veya birden çok nodül olması %5 oranında kanser riski oluşturur.

Hangi nodül ameliyat gerektirir?

Nodülü olan hastaların hepsi ameliyat edilmez. Ameliyat edilen nodüller bile, ameliyat sonrası %30 oranında tekrar gelişebilir. Genelde kanser şüphesi olan nodüller alınır. Nodüllerde kanser gelişip gelişmediği iğne biyopsisi ile anlaşılır. Biyopsi sonucunda kanser çıkmazsa kesinlikle ameliyatta yapılmaz. Ameliyat, biyopside kanser çıkarsa ve nodül büyükse düşünülür.

Nodüllerde kanser sıklığı nedir?

Tiroid bezinin %50’sinde 1 tane, kalan %50’sinde birden fazla nodül bulunmaktadır. El ile yapılan muayenede tek nodül olsa da, ultrasonografi çekildiğinde ele gelmeyen pek çok nodül ortaya çıkabilir. Tüm nodüller %5 oranında kanser riski taşır. Soğuk nodüllerde kanser riski daha fazladır ve mutlaka incelenmelidir.

Kanser belirtileri nedir?

Nodülü olan hastalarda yemek yeme zorluğu, ses kalınlaşması ve nefes almada zorluk yaşanması kanser şüphesini arttırır. Fakat kanser olmayan bazı büyük nodüller, ses tellerine baskı yaparak seste değişim yaratabilir. Kanser tanısı kesinlikle biyopsi ile verilir.

Nodüllü Tiroid kanseri kimlerde daha fazla görülür?

Baş ve boyun bölgesinden ışın tedavisi alan ve nodüllü guatrı olan kişinin ailesinde kanser varsa, nodüllü tiroid kanseri oluşma riski fazladır. Kadınlarda, erkeklere göre dört kat daha fazla rastlanan bir kanserdir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply