Burun tıkanıklığı nasıl geçer?

Burun tıkanıklığı nasıl geçer: Burun tıkanıklığı, özellikle kış aylarında grip ve soğuk algınlığı nedeni ile olabileceği gibi, alerji, sinüzit ve burunda et olması gibi pek çok nedenle de olabilmektedir. Burun tıkanıklığının tedavisi için önemli olan şey, altında yatan nedeni bilmektir. Altta yeten neden tedavi edildiğinde, bu sorun da ortadan kalkmaktadır. İşte. Burun tıkanıklığı tedavisi;

Burun tıkanıklığı bazen 1-2 gün sürer, bazen de çok uzun süre devam eder. Uzun süre devam ederse mutlaka doktora gidilmelidir. Doktora gidildiğinde endoskop ile muayeneye gerek duyulursa, burun içi basıncın ölçümü yapılır. Bu uygulamalarla burun tıkanıklığının yeri ve nedeni ortaya çıkmaktadır. Alerji kaynaklı olan tıkanıklıklarda, hastaya verilen alerji ilaçları sorunu çözmektedir. Hasta bu ilaçları kullanarak, çok daha rahat nefes almaya başlar. Hava kirliliği ve egzoz gazı çocuklarda burun tıkanıklığına neden olmaktadır.

Burun tıkanıklığı tedavisinde sonuç alınmazsa kesinlikle cerrahi müdahale edilir. Sinüzit, polip ve geniz eti gibi durumların neden olduğu burun tıkanıklığında endoskopik ameliyat yapılır. Uzun süren burun tıkanıklığı kesinlikle tedavi edilmelidir. Burnun ana görevi havayı filtreleyip akciğerlere göndermektir. Burun tıkandığında ağızdan nefes alınır. Temizlenmeyen, nemlenmeyen ve ısınmayan hava, ağız içinde kuruluk ve farenjit gibi hastalıklara neden olmaktadır. Çocuklarda, geniz eti nedeniyle oluşan burun tıkanıklığında, geniz eti kesinlikle alınmalıdır. Yoksa çocukta öğrenme sorunları ve kalp hastalıkları oluşabilir.

Nezle ve soğuk algınlığında burun tıkanıklığına ne iyi gelir?

1 bardak suya 1 çay kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı karbonat karıştırılıp burna çekilir. Bu durumda burun açılır.

Çörek otu, su içinde ısıtılır ve sonra kurutulur. Kurutulan çörek otu toz haline getirilip, burna çekildiğinde burun tıkanıklığı açılır.

Papatya ve oğul otu su ile haşlanır. Haşlanan su ılıdıktan sonra burna çekilir.

Burun tıkanıklığında en önemli ve rahatlatıcı şey nemdir. Sıcak bir banyoda olmak ve buharını çekmek burnu açar. Yattığınız odadaki kalorifer peteğinin üzerine 1 tas su koyarak nemlendirme yapabilirsiniz.

1 tutam lavanta çiçeği, 1 bardak suda kaynatıp, ılıdıktan sonra burnunuza çekerseniz burnunuz açılacaktır.

Burnunuz tıkalıyken kesinlikle süt içilmemelidir. Süt, mukusu arttırdığından sizi daha çok rahatsız eder.

Burun tıkanıklığında, burun deliklerinize zeytinyağı damlatırsanız açılacaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 4,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply