Migren ağrılarınızı azaltacak 7 sağlıklı alışkanlık

migren-agrilarinizi-azaltabilecek-7-saglikli-aliskanlik

ağrılarınızı azaltabilecek 7 sağlıklı alışkanlık: Migren, sosyal hayat ve iş hayatınızda ciddi aksaklıklar yaratan bir hastalıktır. Migreni olan kişilerin ilaç kullanmaları ve doktora gitmeleri önerilir. Fakat, hayatınızda yapacağınız bazı küçük değişiklikler ile migreni azaltabilirsiniz. İşte, migren ağrılarını azaltan 7 alışkanlık ;

Düzenli beslenme:

Günlük öğün atladığınızda bazen baş ağrıları çekersiniz. Açlık, baş ağrısı yapar. Migren hastalığınız varsa, kan şekerinizde olan düşüşlere karşı çok hassas olursunuz. Migren hastası olanlar, 5 saatte bir defa mutlaka yemek yemelidir. Gün içinde migren atağına yakalanmamak için, yanınızda küçük ve sağlıklı atıştırmalık taşıyın. Kuru meyveler, kabuklu yemişler ve taze meyveler en iyi örneklerdir.

Sağlıklı kilo:

Yapılan araştırmalarda kilo ile migren arasında bir ilişki bulunamadı, fakat kilo migren atağının sıklığını ve şiddetini etkilemektedir. Hastanın kilosu ne kadar yüksek ise o oranda ağrıları şiddetli olmaktadır. Vücut yağı, migren ataklarını tetiklemektedir. Bu nedenle kiloluysanız normal sağlıklı kiloya mutlaka inilmelidir.

Sigarayı bırakın:

Sigara migreni tetiklemektedir. Sigarayı bırakmak, migren ağrılarını hafifletir . Sigarada olan karbondioksit, kanda oksijeni azaltır. Oksijenin azalması baş ağrılarına neden olur. İşte, bu nedenle migreni olan kişilere sigarayı bırakmak önerilir. Sigara ayrıca felç ve inmeye neden olmaktadır. Migreni olmayan kişilerde migren de geliştirebilir.

Düzenli egzersiz yapmak:

Çok ağır veya düzensiz egzersiz yapmak migrene neden olabilir. Düzenli yapılan egzersizler, tansiyonu düşürür ve baş ağrısının önüne geçilir. Egzersiz yapmadan önce vücudu ısıtmak ve yavaş başlamak gerekir. Hafif tempolu yürüme, bisiklet, yüzme yeni başlayanlar için en iyi egzersizlerdir. Bu egzersizlere yavaş ve düşük tempoda başlamak daha sonra arttırmak en sağlıklı olandır.

Gevşeme egzersizi yapmak:

Stres migreniniz varsa, migren ataklarını sıklaştırır ve ağrıyı arttırır. Bu nedenle stresten uzaklaşmak için, ılık banyo almak, müzik dinlemek, balık tutmak vs. yapılabilir. Zihni ve vücudu rahatlatan yoga ve meditasyon stresten arınmanızı sağlarken, migren ağrılarının önüne geçer.

Sağlıklı uyku uyumak:

Sağlıklı uyku uyumak kişinin sağlığını en fazla etkileyen durumdur. Yatağınızın uykuya engeli olmamalı, yatak odası havalandırılmalı ve odada televizyon, radyo, telefon olmamalıdır. Her akşam uyku için aynı saatlerde yatağa girmek gereklidir. Tüm bunlara rağmen uykunuzu tam alamıyorsanız mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Çünkü, uykusuzluk ve sağlıksız uyku migreni arttırır ve başka sağlık sorunlarına neden olur. Yetişkinlerde 7-8 saat arası uyku sağlıklı kabul edilir.

Akupunktur, fiziksel terapi, masaj:

Araştırmalar, akupunktur, terapi ve masajın migrene iyi geldiğini ortaya koymaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply