Mide bulantısına iyi gelen mucize yiyecekler


mide bulantısına iyi gelen yiyecekler
bulantısına ve iyi gelen yiyecekler nelerdir, mide bulantısı nasıl geçer cevabı yine doğada saklı. Mide bulantısı pek çok nedene bağlı olarak görülebilmektedir. Bu nedenlerin en sık görülenleri araç tutması, migren, stres, fazla alkol alımı, vertigo, kaygı hali ve gıda zehirlenmeleridir. Bunlara ek olarak hamile kadınlarda sabah bulantıları da çok yaygın olarak görülmektedir.
Tüketilecek olan bazı besinler mide bulantısını şiddetlendirdiği gibi bazıları da hafifletmektedir. Mide bulantılarının süreklilik gösterdiği hallerde öncelikle doktor kontrolü gerekmektedir. Sizlere, yaşanan geçici mide bulantısının giderilmesinde tüketilebilecek olan yiyecek ve içeceklerin listesini vereceğiz.

Mide bulantısına karşı tüketilebilecek yiyecekler:

1- Zencefil:

Hamilelik döneminde yaşanan sabah bulantıları ile araç tutması nedeniyle yaşanan mide bulantılarına zencefil çok iyi gelmektedir. Bunun için her gün 2-3 bardak zencefil çayı tüketebilirsiniz.


2- Limon:

Gebelikteki mide bulantılarında limon kullanılmakta olup, limonun ekşiliği ve kokusu hemen etki gösterebilmektedir. Limonu zencefil çayının içine damlatarak tüketirseniz çok daha etkili olacaktır.


3- Sindirimi kolay besinler:

Mide bulantısı yaşadığınızda, protein bakımından zengin ve yağ içeren gıdalar yerine sindirimi kolay olan kraker gibi atıştırmalıklar tüketebilirsiniz.

4- Su:

Vücudun su kaybetmesi mide bulantısını arttırmaktadır. Mide bulantısı yaşanan günlerde su tüketimine önem vermelisiniz. Mide bulantınız varsa kafeinli, şekerli ve enerji içeceklerini tüketmeyin. Bunun yerine çok soğuk olmayan suyu yavaç yavaş için mide bulantınızı hafifletecektir.

5- Elma:

Bol lif içeren elma bu özelliği sayesinde toksinleri vücudunuzdan atmanıza katkı sağlar. Mide bulantınızı hafifletmek için 1 elmayı dilimleyerek yavaş bir şekilde tüketin.

6- Nane:

Nane, midenin rahatlamasını sağlayarak bulantının hafiflemesini ve geçmesini sağlar. Mide bulantısı yaşadığınız zamanlarda 1-2 nane yaprağını çiğneyin ya da nane çayı için.

7- Kuruyemiş:

Vücuttaki protein eksikliği mide bulantısına neden olabilmektedir. Mide bulantınız varken normal yiyecekleri yemeyi canınız çekmeyebilir. Bunun yerine 1 avuç kadar badem, fıstık ve fındık yerseniz mide bulantınızı hafifletebilirsiniz.

8- Tavuk suyu:

Mide bulantısı sırasında canınızın pek de çekmeyeceği bir yiyecek olabilir, ancak pirinçli ya da şehriyeli tavuk suyu çorbası mide bulantınıza iyi gelebilir.

9- Midenizi boş bırakmayın:

Midenizin boş kalması bulantının çoğalmasına neden olabilir. Bunun önüne geçmek için mideyi tutacak hafif gıdalar tüketin. Mide suyunu alması için bir parça ekmek içi de tüketebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor