Menopozda Hormon Tedavisinde Alternatif Tedaviler


menopozda bitkisel tedaviler

Menopozda tedavisinin alternatifleri nelerdir?

dönemi hormonlarda olan azalmalar kaynaklı pek çok rahatsızlığa neden olmaktadır. Özellikle sıcak basması gibi şikayetler hormon tedavisi ile önlenir. Genelde bu hormon tedavisinde progesteron ve östrojen hormonu bir arada kullanılabildiği gibi bazen sadece östrojen kullanılır.

Hormon tedavisinde alternatif tedaviler


Sıcak basması için

Antidepresanlar, actea racemosa yumur kökleri, karayılan otu, melissa otu, klonidin, SSRI, Fitoöstrojenler dir.


Vajinal kuruluk için

Östrojenler, östrojenli kremler veya vajinal tabletler kanda olan östrojen düzeyini arttırmadan vajinayı korur, kuruluk şikayetlerini kaldırır.

Menopozda bitkisel ilaçlarla tedavi

Menopoz döneminde sıcak basmaları, terleme, yanma ve kızarma aslında çok şiddetli olmaz. Bu durumda ağır fiziksel egzersiz yapmamak, sıcak yerlerde bulunmama, acılı ve ağır yemeklerden kaçınma şikayetlerin yavaşlamasını sağlar. Fakat bu şikayetler çok şiddetli olabilir. İşte bu durumlarda hastalara hormon tedavisi önerilir. Fakat, her hastada hormon tedavisi kullanılamaz. Bu durumda hastalara bazı bitkisel ilaçlar önerilir. Bu bitkisel ilaçlar eczanelerde satılmaktadır. Bu ilaçların en fazla 6 ay kullanılması önerilir. Fakat, doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.

Yılan otu (Siyah yılan kökü) (Black Cohoch)

Menopoz tedavisinde kullanılan bu ilaçlar, piyasada tek bir isimle satılmaktadır. Klimadynon tablet, yılan otunun yumru tohumlarından elde edilmektedir. Bu tarz olan hiçbir bitki ilaç şekli dışında alınmamalıdır çünkü çok ciddi zararlar verebilir. Karaciğere toksit etki yaratarak hastalıkları oluşturabilir. Sıcak basması, terleme, uykusuzluk, vajinal kuruluk, sinirlilik, depresyon şikayetlerinde bitkisel bu ilaç etkilidir. Bu ilacında 6 ay kadar kullanılması önerilmektedir.

Fitoöstrojenler (Soya izoflovanları)

Fitoöstrojenler, soya fasulyesi içinde bulunan östrojen hormonuna benzer etkiler gösteren bir kimyasaldır. Bu kimyasal yani soya izoflovanları sıcak basması, depresyon, vajinal kuruluk şikayetleri için kullanılan bitkisel ilaçlardır.  Doktora danışılmadan alınmamalıdır.

Dong Quai (Angelica Sinensis)

Çin’de yetişen bir bitkidir ve menopoz şikayetlerine iyi gelmektedir.

E vitamini

Yapılan son araştırmalarda E vitaminin menopoz şikayetlerini azalttığı düşünülmektedir.

Erken menopozda bitkisel tedavi

Erken menopozun başlaması ile tüm şikayetler ve kemik erimesi de gelişecektir. Bu durumda doktorunuz mutlaka size hormon tedavisi uygulamayı düşünür. Fakat, bazen bitkisel ilaçlarıda kullandırabilir. Bu nedenle doktora danışılmadan ilaç kullanılmamalıdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor