Lifli yiyecekler nelerdir

lifli yiyecekler

En çok lif içeren yiyecekleri liste halinde bir araya getirdik, lifli besinler nelerdir lifli meyveler nelerdir lifli gıdalar ne işe yarar lifli sebzeler hangileridir işte detaylar. Lifli gıdalar, bağırsaklarımızda bulunan enzimlerin sindiremediği yiyeceklerdir. Suda çözünen ve çözünmeyen olarak ikiye ayrılırlar. Her iki lifli gıdaların farklı hastalıklara ve faydalara sahiptir. Günde alınması gereken lif tutarı yaklaşık olarak, 28-35 gr. aralığındadır. Lifli olan gıdaları tüketmek sağlığımız için gereklidir. İşte, lifli yiyecekler;

Suda çözünür lifli gıdalar

Suda çözülür lifler, bağırsaklarda jele dönüşür ve sindirim sistemini yavaşlatır. Bu sayede kan şekerinin hızlı yükselmesini düşmesini önler. Kolesterol seviyesini korur. Uzun süre tok tutar.

En çok lif içeren Tam tahıllar

Yulaf tahıllar arasında en fazla lifli olan gıdadır. Yulaf ezmezi, yulaf tahılı, yulaf kepeği günlük lif ihtiyacı için gereklidir. Kahvaltılık gevrek, arpa lif açısından diğer zengin gıdalardır.

En çok lif içeren Meyveler

Armut, narenciye, kuru erik yüksek lif içerir. Nektarin,  şeftali, elma, muz ve böğürtlen diğer önemli meyvelerdir.

En çok lif içeren Baklagiller

Mercimek, fasulye, nohut gibi baklagiller en önemli lifli gıdalardır.

En çok lif içeren Sebzeler

Brokoli, Brüksel lahanası, havuç gibi sebzeler iyi lif oranına sahiptir.

Elma, portakal, kayısı, muz, böğürtlen, kiraz, greyfurt, şeftali, ananas, armut, erik, çilek, mandalina, brokoli, havuç, mısır, bezelye, domates, kabak ve patates en iyi suda çözünür lif içeren gıdalardır.

Suda çözülmeyen lifli gıdalar

Suda çözülmeyen lifler, bağırsaklarda sindirilmeden hareket eder. İşte, bu nedenle kabızlığın önüne geçer. Uzun süre tok tutar.

En çok lif içeren diğer Sebzeler

Şalgam, pancar, karnabahar, lahana, Brüksel lahanası, havuç önemli suda çözülmeyen lif içerir. Brokoli, yeşil fasulye, salatalık, soğan, lahana, kereviz, domates, patlıcan, biber, mısır diğer önemli suda çözülmeyen lif kaynaklarıdır.

En çok lif içeren diğer Meyveler

Elma kabuğu ciddi manada suda çözülmeyen lif içerir. Kabızlık sorunu olanlara bu nedenle elma kabuğu önerilir. Kiraz, üzüm, ananas, portakal, kavun, erik ve çilek kabızlık için yararlı diğer meyvelerdir.

En çok lif içeren Tahıllar

Buğday kepeği, çavdar, kahverengi pirinç suda çözülmeyen lif kaynaklarıdır.

Buğday kepeği, yulaf kepeği, kuru havuç, buğday tohumu, kepekli çavdar unu, bezelye, fıstık, patlamış mısır, kuru şeftali, badem, mercimek, arpa unu, müsli, üzüm, ceviz, kepekli makarna, soğan başlıca suda çözülmeyen gıdalara örnektir.

neye iyi gelir Besin lifinin önemi

Kalp ve damar hastalıklarından koruma, şeker hastalığına iyi gelir ve riskini düşürür, sindirim sistemi hastalıklarına karşı korur. Lifli gıdalar sadece kolesterol ve şeker, tokluk hissi için kullanılmaz, lifli gıdalar organ iltihaplarında, kanser oluşma riskini düşürmede kullanılır. Ayrıca vitamin ve mineral bakımından zengin olduklarından rahatlıkla kullanılır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply