Köprücük kemiği ağrısı nedenleri ve tedavisi

körücük kemiği ağrısı

Köprücük kemiği ağrısı nedenleri ve tedavisi

Köprücük kemiği ağrısı, şiddetli olabilir. Aslında bu kemik, boyun ve omuz arasında olan kemiktir. Kolları omuza bağlayan bu kemik, kolun hareket kabiliyeti açısından gereklidir. Bazen spor, eklem sorunları, enfeksiyon, tümör ve travmalar nedeni ile hasar alabilir ve ağrı yapabilir. İşte, köprücük kemiği ağrısı nedenleri ve tedavisi;

Köprücük kemiği ağrısı nedenleri

Köprücük kemiği kırıkları

Köprücük kemiği kırıkları, herhangi bir travma ile oluşur. Bazen doğumlarda bebek doğarken kırılabilir. Köprücük kemiği ağrısı, hareket ettiğimizde omuz ve göğüste şiddetli ağrıya neden olabilir. Zonklayıcı ve kemik kayması, çıtlaması sesi oluşabilir. Morarma, şişlik, hassasiyet, baş dönmesi ve mide bulantısı köprücük kemiği kırığı ile oluşabilir.

Kırılan köprücük kemiğinin olduğu kol hareketsiz olmalıdır. Omuz kol askısı ile kol sabitlenir. Yaklaşık 3 ay kadar iyileşme süresi vardır. İltihabın engellenmesi için buz kompresi uygulanır. Kemik kırılırken deriyi deldiyse cerrahi uygulama yapılır.

Akromiyoklaviküler eklem ağrıları

Omuz oluşturan kemiklerin bir araya geldiği nokta akromiyoklaviküler eklem olarak bilinir. Köprücük kemiği, kürek kemiği ve üst sol kemiğinin birleşmesidir. Bu eklem dokusunda olan yırtık, burkulma köprücük kemiği ağrısı yapabilir. Omza alınan darbeler, ağır yük kaldırma ile bölgenin gerilmesi ile meydana gelirler. Çok hızlı şişme ve şiddetli ağrıya neden olurlar. Omzun hareket kabiliyeti engellenir.

Omuz askısı takmak, fizik tedavi uygulaması başlıca tedavisidir.

Akromiyoklaviküler eklem kireçlenmesi

Yıpranma ve aşınma omuz eklemlerinde oluşabilir. Kıkırdak doku hasarlanmıştır. Çok ağır kaldırmak, yaşlanmak kireçlenmelere neden olur. Kireçlenme, omuz, göğüs ve boyunda ağrıya ve iltihaplara neden olabilir.

Kireçlenme tedavisinde iltihap önleyici ilaçlar, dinlenmek uygulanır. Şiddetli durumlarda kortizon tedavisi uygulanır. Bazen, köprücük kemiğinin bir kısmı cerrahi ile alınır.

Köprücük kemik iliği iltihabı

Kemik iliği iltihabı genelde bakteri kaynaklıdır. Kemikte oluşan kırıklar, yaralanma ve kanla taşınan bakteri kaynaklı oluşabilir. baş ve boyun ameliyatları sonrası da oluşabilir. Fakat, çok ender görülen bir durumdur. Ateş, köprücük kemiği ağrısı ve kemik şişmeleri başlıca belirtilerdir.

Hastaya antibiyotik verilir bazen cerrahi operasyon yapılır. Yaklaşık 2 ay kadar tedavi devam eder.

Kemik uçlarında erime

Köprücük kemiğinin ucunda erime bazen görülebilir. Ağır yük kaldırmak, üst göğüs çalışmak omuz eklemlerinde baskı ile ağrı oluşturabilir. Baskıda ağrı olması, yan tarafa yatmada ağrının artması başlıca belirtidir. Dinlenmek ve egzersiz tarzında değişim gerekir.

One Response

  1. Köprücük Kemiği 23 Haziran 2018

Leave a Reply