Kolesterol ile ilgili bilinmesi gerekenler

kolesterol hakkında bilinmesi gerekenler

Egzersiz, diyet ve ilaç kullanımı sayesinde kontrol altına alınabilen yüksek , sağlıklı bir hayat sürdürebilmek için makul bir seviyede olmalıdır. İlaçla yapılan tedaviye diyet, egzersiz ve sigarayı bıraktıktan sonraki değerlendirmeler yapılmadan başlanması en büyük hatadır. Kolesterol ilaçlarının gerekli olmadığı hallerde kullanımı hasta için zararlı olabilmektedir. İşte, kolesterol ile ilgili bilinmesi gerekenler.

Kolesterol vücuda gereklidir:

İnsan vücudunda karaciğer vasıtasıyla hücrelerde ve hücre içi yapıların bileşiminde rol alan, vücut fonksiyonlarında ve hormonlarda önemli bir yeri olan yapı taşı kolesteroldür. Kolesterol olmadığında sinir sistemi, sindirim sistemi ve cinsel işlevler negatif yönde etkilenmektedir. Çocukların gelişme dönemi beslenmelerinde kolesterol bakımından zengin gıdaların tüketilmesi önemlidir. Bu çağda kolesterolün eksikliği çocuklarda zeka geriliği ve gelişme bozuklukları meydana getirebilir. Yine de kolesterolün sağlıklı bir yaşam açısından belirli bir seviyede olması çok önemli bir noktadır.

Kolesterol değerleri kişiden kişiye farklılık göstermektedir:

Kolesterol değerleri kişilerin özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Kalp hastalığı kesinleşmiş hastaların kötü huylu kolesterol (LDL) değeri 100’den düşük, kalp hastalığı bulunmayan fakat risk faktörü yüksek olan kişilerde ise 130’dan düşük olmalıdır. Kalp hastası olmayan ve risk faktörü taşımayan kişilerin iyi huylu kolesterol (HDL) 60 yada üzeriyse, LDL değerinin 130’un altında olmasına gerek yoktur.

Kolesterol yüksekliği kontrol altında tutulmalıdır:

Kolesterol artışı kalp damar hastalıkları ve damar sertliğinin temelinde yatan etkendir. Kolesterol kontrol altında tutulursa damar sertliği de kontrol edilebilir. Damar sertliği sadece kalp damar hastalıkları için değil, beyin, böbrek, bacak ve vücuttaki diğer damarlarda da hasara neden olabilmektedir. Kolesterolü yüksek kişilerin tedavilerinde laboratuar testlerinin yanı sıra kardiyoloji uzmanınca yakın takibi gerekmektedir. Kolesterol düzeyinde belirleyici olan LDL değeridir. İdeal olan hedef LDL düzeyi diyabetlilerde, 65 yaş üzeri kadınlarda, bypass ya da koroner anjiyoplasti olanlarda 100’den düşük, hatta 80 ve 70’e kadar olmalıdır.

Yaşam tarzında değişiklik yetmezse ilaç kullanılabilir:

Egzersiz ve diyet yapılarak yaşam tarzında gerçekleştirilen değişikliklerin kolesterol seviyesinde denge sağlayamaması durumunda ilaç tedavisi uygulanabilmektedir. Kolesterolü normal seviyede olanlar için geçerli değildir. Kullanılan ilaçların doğru ve yerinde kullanılması çok önemlidir. Kolesterol yüksekliği tedavisinde ilaç kullanımı mutlaka yaşam koşullarında ya da tarzında değişiklikle birlikte olmalıdır. Bu sağlanmazsa ilaç kullanımı tedavide fayda sağlamaz, hatta istenmeyen yan etkileri olabilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

One Response

  1. yurdaer pangal 11 Şubat 2016

Leave a Reply