Kızlık zarı (Hymen) nedir nasıl dikilir?


kızlık zarı

Kızlık zarı() nedir, kızlık zarı tamiri veya dikimi () nedir? Kızlık zarı, kadınlarda vajinanın hemen girişinde dudakların 1 cm. altında bulunmaktadır. Kızlık zarının tam ne işe yaradığı bilinmemektedir. Fakat, uzmanlar zararlı mikroorganizmaların ve cisimlerin vajinaya girişine engellediğini düşünmektedir.

Kızlık zarı yani Hymen, doğuştan hiç olmayabilir. Fakat, genelde yuvarlak, perdeli, çok delikli, deliksiz ve hilal şeklinde olabilir. Kızlık zarı ilk cinsel ilişki ile kanar ve yırtılır. Fakat, aşırı esnek olanlarda ve zar üzerinde az damar olursa kanama yapmayabilir. Çok nadir olarak kızlık zarı yırtılması ile şiddetli kanama oluşabilir. Bu durumda dikiş atılması gerekebilir. Normal durumlarda kanama yarım saat kadar sürer ve biter. Bu süre sonrasında kanama durmuyorsa hemen doktora başvurulmalıdır.


Kadın hastalıkları ve doğum doktorları, kızlık zarının yırtık olduğunu, ne zaman yırtıldığını anlayabilir. Fakat, kadın doğum doktorları asla hastaları dışında birine bu bilgiyi vermezler. Sadece adli tıp çalışanı olan doktorlar bu konuda bilgi verirler.

Kızlık zarı bozulmadan hamilelik olabilir mi?


Kızlık zarı bozulmadan hamilelik oluşabilir. Esnek olan zarlarda veya delikli olan zarlarda dışarıya boşalınsa bile spermler vajene ilerleyerek, hamileliği oluşturabilir.

Kızlık zarı nasıl dikilir? (Himenoplasti)

Kızlık zarı tamiri mümkündür. Fakat, çocuk doğurmuş veya çok fazla ilişkiye girmiş kadınlarda kızlık zarının parçaları kaybolmuştur. Yeni ilişkiye girmiş kadınlarda hemen tamir yapılabilir. Çünkü, kadınlarda kızlık zarı yırtılmasının ne zaman olduğu çok önemlidir.

Kızlık zarının tam kapalı olması

Kızlık zarı bazen tamamen kapalı olabilir. Hatta, adet kanamaları dışarıya atılamaz. Adet kanamsı aylık periyotla oluşur fakat dışarıya atılamadığından kızlık zarının arkasında birikir. Bu şekilde olan kan birikmesine, hematokolpos ismi verilir. Bu duruma hemen müdahale edilmelidir. Çünkü, zamanla bu kan döl yatağını da dolduracaktır. Tedavisinde kızlık zarına bir delik açılır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor