Gebelikte yüksek ateş nedenleri ve tedavisi


gebelikte ateş olması

Gebelikte yüksek ateş neden olur, tedavisi nedir işte tüm detaylar. Gebelikte vücut ısısında artış olmaz. Normal olarak 37 derece olarak kabul edilir. Fakat, bazen 38 derecenin üzerine çıkabilir. Yüksek ateşin başlıca nedeni enfeksiyon kabul edilir. Fakat, aşırı sıcakta kalma, sauna, sıcak su ve hamam yüksek ateşe neden olabilir. Gebelikte ateşin yüksek olması tehlikeli kabul edilir.

Grip, idrar yolu enfeksiyonları, üst solunum yolu enfeksiyonları, ishal başlıca gebelikte yüksek ateş nedenidir. Bu durumlarda hemen ateş düşürücü almak gerekir. Ateş düşürücüler bebeğe zarar verebilir. İşte, bu nedenle gebelikte bol su içilmeli, dengeli beslenmeli, enfeksiyonu olan kişilerden uzak durulmalıdır.


Yüksek ateş gebeliğe zarar verebilir mi?

Yüksek ateş gebeliğe zarar verir. Özellikle gebeliğin ilk aylarında oluşan yüksek ateş bebeğe çok daha fazla zarar verir. Fakat, sıklıkla gebelikte yüksek ateşe neden olan enfeksiyon çok daha fazla zararlıdır. Gebelikte yüksek ateşin düşüğe neden olduğu konusunda bazı araştırmalar vardır fakat bu kesin değildir.


Gebelikte yüksek ateş, nöral tüp defekti denilen sinir sistemi anomalisine neden olabilir. Bebeğin sırtında açıklık olması, beyin gelişiminin olmaması gibi anomalilerdir. Bu nedenle erken dönemde ateşli bir hastalık geçirildiyse  ultrason ve AFP kan tahlili ile bu hastalık araştırılmalıdır.

Çok ender olarak yüksek ateş kalp anomalisi, yarık damak dudak anomalisi oluşabilişr.

Emzirirken yüksek ateş oluşursa emzirme kesilmez. Bebeğin yüzüne nefes vermemek, sürekli elleri sabun ile yıkamak gibi çeşitli önlemler alınmalıdır.

Gebelikte ne zaman yüksek ateş tehlikelidir?

Annede diyabet ve kronik sağlık problemi varsa, böbrek enfeksiyonu varsa,

Anne sıvı yetersizliği durumuna girerse,

İki günden fazla yüksek ateş devam ediyor ve 20 gün içinde birden çok yüksek ateş olduysa bu durum tehlikeli kabul edilir.

Evde ateş nasıl düşürülür?

Bol miktarda sıvı alınır, ılık banyo yapılmalıdır. hemen acil olarak doktora gidilmelidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor