Kirpik dibi iltihabı belirtileri ve tedavisi

kirpik dibi iltihabı

Kirpik dibi iltihabı belirtileri ve tedavisi: Kirpiklerimizin ana amacı, gözlerimizi korumaktır. Kirpiklerin dibinde oluşan iltihap, kızarıklık ile başlar zamanla kaşıntı, pullanma, şişme ile seyreder. Tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavi edilmezse, kirpiklerin kaybedilmesine neden olur. İşte, kirpik dibi iltihabı belirtileri ve tedavisi;

Kirpik dibi iltihabı belirtileri

Kaşıntı, gözlerde ağrı, yanma ve batma hissi, gözkapaklarında şişme, kirpik diplerinde pullanma ve kepeklenme, ışığa duyarlılık, sık göz kırpma, uykudan uyanınca koyu ve sarı çapaklanma, göz kapaklarında yapışmalar.

Kirpik dibi iltihabı tedavi edilmez ise

Göz kapağında kistler, kirpiklerde içe dönme, beyazlama, gözün beyaz kısmında iltihap, kirpiklerin kaybedilmesi, kornea hasarı oluşabilir.

Kirpik dibi iltihabı nedenleri

Kirpik dibi iltihabı, kirpiğin dibinde olan gözyaşı bezlerinin tıkanması ve bakteri, virüslerle enfekte olmasıyla oluşur.

Aşırı yağlı olan ciltlerde, Malassezia isimli maya ve Stafilokok bakterisinin üremesi ile kirpik dibi iltihabı oluşabilir.

Kirlilik, sigara kullanmak, kimyasallar gibi etmenlerle bekteri ve virüs oluşumunun artması ile oluşabilir,

Göz kapaklarında, meibomian bezleri vardır. Bu bezlerin ana amacı, gözyaşının hızlı buharlaşmasına engellemek ve gözyaşının kayganlaşmasını sağlayan sıvılar üretmektir. Bu bezler az çalıştığında kirpik dibi iltihabı oluşur.

Kepek oluşumunu sağlayan, seboreik egzema kirpiklerde görülebilir. Bu egzama türü kirpiklerde salgı bezlerini tıkayarak iltihaba neden olabilir.

Ayrıca, kirpik diplerinde biriken ve temizlenmeyen makyajlar, aşırı sıcak hava, sıvı kozmetikler ve alerjenler kaynaklı olarak kirpik dibi iltihabı oluşabilir.

Kirpik dibi iltihabı tedavisi

Kirpik dibi iltihabı varsa, iltihabı yumuşatmak için, sıcak su ile ıslatılan bir pamuk yardımı ile kirpik diplerine pansuman yapın.

Daha sonra kirpik diplerinize parmaklarınızla masaj yapın. Fakat bu işlemden önce mutlaka ellerinizi sabunla temizleyin.

Döküntüleri temizlemek için, bebek şampuanını bire on su ile seyreltin ve bu karışımla kirpiklerinizi temizleyin.

Kirpik dibi iltihabında kullanılan antibiyotikli göz damlalarını kullanın. Bu damlalar damlatılırken gözlerinizi kapatın. Bazen, ağızdan antibiyotik kullanılabilir. Göz yaşını desteklemek için göz yaşı damlası kullanılabilir.

Kirpik dibi iltihabı olduğunuzda bir süre göz makyajı yapılmamalıdır, omega 3 desteği almak hastalığı azaltacaktır. Gözleri güneşten, tozdan ve kirden sakınmak için gözlük takılmalıdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply