Kilo almaya neden olan 5 kritik hata

Kilo vermeye çalışıyor ya da vermiş olduğunuz kiloları yeniden almak istemiyor musunuz? Günlük hayattaki alışkanlıklarınız ve yaptığınız hatalar sarf ettiğiniz emeklerin karşılığını almanıza engel olup kilo aldırabilir. Diyetlerinizde edindiğiniz bazı kötü alışkanlıklar hedefinize ulaşmaktan sizi alıkoyabilir. Yazımızda kilo vermeyi ve kiloların korunması açısından dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili bilgiler vereceğiz. İşte, detaylar;

Kilo almaya neden olan alışkanlıklar

Kilo verme konusunda pek çok alışkanlık vardır. Ancak gösterdiği etkileri ispat edilmiş ve yaygın olarak karşılaşılan bu alışkanlıkları sıraladık.

Alışveriş listesi yapmadan markete gitmek

Markete gitmeden alışveriş listesi yapmanız yapacağınız alışverişin yarısı demektir. Açken ve herhangi bir eksik listesi olmadan markete gittiğinizde kontrolünüzü farkında olmadan bilinçaltınıza verirsiniz. Listesiz alışveriş yaptıktan sonra kasaya geldiğiniz zaman karşınıza çıkacak olanla pek de memnun olmayabilirsiniz. Bu durumun üstesinden gelmek için haftalık olarak yapmayı düşündüğünüz yemeklerinizi tasarlayın ve giderken gerekli olan malzemeleri listeleyin.

Sık aralıklarla dışarıda yemek yenmesi

Dışarıda restoranda yediğiniz yemeklerin evde yediğiniz yemeklere nazaran yaklaşık 530 kalori daha fazlalık içerdiğini gösteren araştırmalar mevcuttur. Bu kalori miktarı da günlük almanız gerekenden %25 daha fazlası demektir. Bunun çözümü ise oldukça basittir; Öncelikle yemeklerinizi kendiniz yapın ve arkadaşlarınızla evinizde yemek yemeye çalışın. Dışarıda bir restoranda yemeniz gerekiyorsa, özellikle küçük ve sağlıklı porsiyonları olan restoranları tercih etmeye çalışın.

Yemeğe odaklanmamak

Yemeğinizi yerken tweet atıyor musunuz? Veya instagram hesabınızda mı geziniyorsunuz? Belki de televizyon izliyor olabilirsiniz. İşte o zaman tehlike altındasınız demektir. 2013 yılının Şubat ayında gerçekleştirilen bir araştırmada, dikkat dağıtan bir aktiviteyle birlikte yemek yenmesi, alınması gereken normal kalori miktarının 1,5 katı daha fazla kalori alımına yol açmaktadır.

Bu durum, yemek yerken bütün duyu organlarınız ile beyne gönderilmesi gereken iletileri engellemenizle ilgilidir. Netice olarak beyniniz, tam ve yeteri kadar yemek yediğini anlamadan siz yediğiniz öğünü bitirmiş olmaktasınız. Bu durumun çözümü ise eskilerde bulunuyor. Yemek yerken bütün elektronik cihazları kapatın ve yemeğinize odaklanın. Yemeğinizi ilk önce koklayın ve yavaş bir çiğnemeyle yemeye başlayın. Aradaki farkı kesinlikle anlayacaksınız.

Sosyal medyadaki yemek resimlerine bakmayın

Sosyal medyada pek çok ağzınızı sulandırabilecek yemek çeşitleri, mezeler ve tatlı çeşitleri paylaşılmaktadır. Yapılan araştırmalar bu mecradaki resimlerin toksanız bile iştah açtığını ve aç hissetmenize neden olduğunu ortaya koymaktadır. Yapılması gereken şey ise oldukça basit. Sosyal medyada sıklıkla yemek ve tatlı fotoğrafı paylaşan arkadaşlarınızı listenizden çıkarmaktır.

Mükemmel beslenme ihtiyacı

Kilo verebilmek için çok mükemmel dört dörtlük bir diyet gerekmiyor. Kronik diyet planları tıpkı bir ipte yürümeye benzemektedir ve eninde sonunda iradenize yenik düşerek hata yapmanıza yol açar. Başarı elde edebilmek için, yapılması gereken iey gerekçi bir hedef ve yaşam tarzı belirlemektir. Bununla birlikte gerçekçi bir diyet uygulanması, yapılan hataların kabullenilmesi ve sağlıklı bir beslenmenin benimsenmesi gerekmektedir.

Kaynak: Bu yazı, fitekran.com/kilo-aldiran-5-hata/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

Leave a Reply