Kemik ve Eklemleri Güçlendirmenin 5 doğal yolu


Kemik ve eklemlerinizi güçlendirmenin 5 doğal yolu

ve Eklemleri Güçlendirmenin 5 doğal yolu: Sağlığınız için hayati önem taşıyan kemiklerinizi ve eklemlerinizi güçlendirmek, kaliteli bir yaşam sürebilmeniz için oldukça önemlidir. günümüzde insanların bir çoğu kemik ve şikayetleri yaşamaktadır. Yaşam tarzınızda gerçekleştirebileceğiniz bazı değişiklikler sayesinde bu sorunlardan kurtulmanız ve yaşamamanız mümkündür. İşte, kemik ve eklemlerinizi güçlendirmenin 5 doğal yolu;

1- Yeterli kalsiyum almak:

Günlük olarak yeterli kalsiyum almanız hem kemik yoğunluğunuzu arttırmakta hem de güçlü olmasını sağlamaktadır. Kalsiyum açısından en zengin besinler olarak süt, yoğurt ve peynir gibi besin maddelerini sayabiliriz. Süt ürünlerinden arzu ettiğiniz hazzı alamıyorsanız soya fasulyesi, lahana, brokoli, ceviz ve fıstık gibi besinleri tüketebilirsiniz.


2- D vitamini almak:

Kalsiyum mineralinin vücudunuz tarafından iyi emilim yapılabilmesi için D vitamini önemli bir görev üstlenmektedir. D vitamini eksikliği olan kişilerde kemik çatlaması gibi problemler yaşanabilmektedir. Bunun nedeni D vitamini eksikliğinin kalsiyum eksikliğine yol açmasıdır. Bu durumda da kişilerde kemik yoğunluğu ya da kütlesinde düşüş, zayıflayan kemikler ve kemik kaybı olabilmektedir.


İnsan vücudunun D vitamini üretme kapasitesi yaş ilerledikçe azalmaktadır. Bundan dolayı da başka kaynaklara gereksinim duyulur. En önemli D vitamini kaynağı olarak güneş ışığı öne çıkmaktadır. İnsanın vücudu güneşten gelen ışınları D vitaminine dönüştürmekte ve sonra kullanmak üzere depolamaktadır. Tabi güneş ışığına uzun süreler maruz kalmamaya özen göstermelisiniz. Güneşe uzun süre maruz kalırsanız cilt kanseri riskini arttırabilirsiniz. Beslenmenizde D vitamini bakımından zengin yiyecekler bulundurmalısınız. Özellikle ton, somon ve sardunya balıkları ile birlikte yumurta ve süt ürünlerini de tüketebilirsiniz.

3- Yeşil çay:

Yeşil çay üzerinde gerçekleştirilen çalışmalar kemikleri korumada yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Yeşil çayın içeriğinde yer alan bir takım kimyasallar kemik bozulması riskini düşürmekle kalmıyor, aynı zamanda kemik büyümesine de katkı sağlıyor. Yeşil çaydaki kimyasallar osteoklast denen kemik yıkımı hücrelerinin fonksiyonlarını işlevsiz hale getirmektedir.

4- Fiziksel aktivite:

Yeteri kadar yapılmayan egzersizler nedeniyle kemik erimesi ve kemik kaybı gibi hastalıklara açık olunmaktadır. Yeterli düzeyde egzersiz yapan kişilerin kemik kaybı sürecinde yavaşlama olmakta ve eklemleri güçlendirmektedir. Eklemleriniz için ağırlık çalışması yapabilir ve eklemlerinizi daha da güçlendirebilirsiniz.

5- Sigara içmeyin:

Sigaranın insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini bilmeyeniniz yoktur. Bir diğer etkisi de kemik kaybına yol açmasıdır. Sigara içen kişilerin kemik erimesine yakalanma olasılıkları içmeyenlere oranla daha yüksektir. Orta yaşı geçmiş sigara içen kişilerin içmeyenlere göre kalça çatlaması yaşamaları riski %35 daha fazladır. Sigara içmek kemiklerin ihtiyacı olan bir takım takviyelerin alınamamasına neden olmaktadır. Bunun yanında vücudumuzun kalsiyum emilimini de düşürmektedir. Önemli bir diğer etkisi de kemiklerin oluşmasını sağlayan hücrelerin üretilmesini azaltmakta ve kemik kaybı yaşatabilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor