Kefir nedir faydaları nelerdir kefir neye iyi gelir?


kefir

nedir neye iyi gelir, kefirin faydaları nelerdir, kefir hangi hastalığa iyi gelir işte detaylar. Kefir, çok eski zamanlardan bu yana kullanılan sütün fermente olması ile oluşan bir gıdadır.Eski zamanlarda Kafkasya halkı tarafından kullanılmaya başlanmıştır.  Hemen hemen her tür sütten yapılır. İçeriğinde çok fazla yararlı bakteri vardır, bu nedenle bağırsak hareketlerini düzene sokar. Sağlık açısından çok fazla yararı olan kefir, vitamin ve mineral açısından zengindir. İşte, kefirin faydaları;

Özellikle sindirim sisteminde çeşitli sorunları olanlara kefir önerilir. Kabızlık, hazımsızlık gibi sorunları çok fazla probiyotik içermesi ile çözümlenir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesi, sindirim sisteminde olan bakteri ve mikropları temizlemesi, mide ülserine neden olan helikobakter pilori isimli bakteriyi öldürmesi, antibiyotik özelliği vardır. İçeriğinde B12, B1, biotin, K vitamini, kalsiyum ve magnezyum bulunur. Bu nedenle, kemikler, dişler ve ruh sağlığına da etkileri vardır.


Bağışıklık sistemi

Kefir bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bağışıklık kaynaklı alerjenleri, iltihaplanmayı önler. Düzenli olarak kefir içildiğinde, tümör gelişimi yavaşlar, kanserin ilerlemesi durur.


Kefir ve besin değeri

1 bardak kefir, 150 kaloridir. Protein açısından zengin olan kefirin 1 bardağı 11 gr. protein, A vitaminin %10’u, kalsiyumun %30’u, C vitaminin %4’ünü karşılamaktadır.

Kefir ve yoğurt arasında farklar

İkisi de mayalanma ile yapılır. Yoğurt, probiyotik üretimine yardımcıyken, kefirin kendisi bir probiyotiktir. Bu nedenle kefir, sindirim sistemine yardımcıdır.

Kefirin faydaları

Antibiyotik etkisi ile iltihapları tedavi eder,

Fazla ödem ve tuzun atılmasını sağlar, sindirime iyi gelir ve kabızlığı engeller,

Bağırsakları temizler, bakteri ve mikropları öldürür, mide ülserini tedavi eder,

Sinüzite, enfeksiyonlu hastalıklara, kolesterole engel olur,

Kanserin oluşma riskini düşürür, kanserli tümörlerin gelişimini yavaşlatır,

A vitamini ile göz sağlığına iyi gelir, güçlü kemik ve dişleri oluşturur,

Kalp ve karaciğere iyi gelir, egzama tedavisine iyi gelir, sivilce oluşumuna iyi gelir,

Şişkinliği alır, mantara iyi gelir, akciğer enfeksiyonlarına ve mide kramplarına iyi gelir.

İçerdiği kalorinin fazla olması kaynaklı kilo almayı sağlayabilir. Bu nedenle kefirin az yağlı olanlarını tercih etmelisiniz. Özellikle organik olan kefirler çok daha kuvvetli etkiye sahiptir. İlk olarak kullanıldığında bazen ishale neden olabilir. Bebeklerde kullanılması bu nedenle tavsiye edilmez.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 4,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor