İncirin faydaları nelerdir, İncir neye iyi gelir?

incirin-faydalari-nelerdir

Yaz meyvesi olan incir tüm yıl boyunca yenilebilir. Kış aylarında kurutulmuş hali ile çok rağbet görür. Aslında dut familyasından olan incir, sağlığa olan faydaları ile inanılmazdır. Tatlılarda ve bazı gıdalarda, incir içerisinde olan şeker kullanılır. İşte, incirin az bilinen faydaları;

100 gr. kadar incirin içerisinde; 74 kalori, 0,3 gr. yağ, 0 kolesterol, 1mg. sodyum, 232 mg. potasyum, 19 g karbonhidrat, 2,9 g lif, 16 g şeker, 0,8 gr. protein, 142 IU A vitamini, 2 mg. C vitamini, 0,4 mg demir, 35 mg kalsiyum, 17 mg. magnezyum bulunmaktadır.

İncirin faydaları:

İncir bol lifli, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir ver bakır açısından zengindir. Kuvvetli bir antioksidandır çünkü A,E ve K vitamini barındırır.

Cinsellik:

Pek çok cinsel sorunun tedavisinde incir kullanılır. Erkeklerde cinsel güç arttırır. Kadınlarda doğurganlığı sağlar. 2-3 adet inciri süte batırıp tüketmek bunun için yapılır. Bu sayede cinsel güç kazanılır.

Sindirim:

İncir, bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlar. Kabızlıkta incir çok faydalıdır. Bağırsakların düzgün çalışmasını sağlayan incir bunu içeriğinde olan bol lif sayesinde yapar. Ayrıca ishali de tedavi eder.

Zayıflama:

Obezite sorunu olan kişilere incir tavsiye edilir. İncir tokluk hissi yarattığından zayıflamaya yardımcıdır. Süt ile tüketildiğinde kalori miktarı arttığından kilo alımına neden olur. Bu nedenle, incir tüketiminde dikkatli olmak gereklidir.

Kolesterol düşürme:

İncirin içerisinde pektin vardır. Pektin bir liftir. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar kolesterolün vücuttan atılımına yardımcıdır. Bağırsaklarda müsil etkisi yaratır. Bu nedenle kolesterolü düzenler.

Kalp hastalıkları:

İncir kuvvetli bir antioksidandır ve kalp hastalıklarından korur. İçeriğinde olan omega3 ve omega 6 kalp sağlığını korumada çok etkilidir. İncir yaprakları ise trigliserid seviyesini değiştirir. Trigliserid, kalp hastalıklarına neden olmaktadır.

Kanser:

Kanser, serbest radikallerin vücudumuza verdiği hasarlarla oluşur. Kanser oluşumunu engellemek için, antioksidan gıdalardan bol miktarda alınmalıdır. Antioksidanlar bizi kanserlerden korur. İncir kuvvetli bir antioksdidandır. İçerdiği lif ile bağırsakları düzenler ve kolon kanserine koruma yapar.

Diyabet:

Lif miktarı yüksek gıdalar diyabete iyi gelir. İncir yaprağı vücutta insülin etkisi yaratır. Ayrıca potasyum oranı yüksektir. Bu sayede kan şekeri düşer.

Hipertansiyon:

Düşük potasyum ve yüksek sodyum hipertansiyona neden olur. İncir, bu oranları dengeye sokar. İncir, hipertansiyonda etkilidir.

Kemik sağlığı:

İçeriğinde bol kalsiyum olan incir, kemiklerin çok daha güçlü olmasını sağlar. Gelişme çağında olan çocuklara önerilir.

Leave a Reply