Katarakt Ameliyatı Nedir Femto Lazer Bıçaksız Katarakt Ameliyatı ve Tedavisi

Katarakt, göz merceğinin saydamlığını yitirmesine katarakt deniliyor. Katarakt, buğulanmış camdan bakmak gibi bir durumdur. Bunun nedeni, görmeyi sağlayan merceğin saydamlığını yitirmesidir. Genel olarak, yaşlılarda oluşur, fakat yeni doğan bebeklerde de oluştuğu görülür. Kortizonlu ilaç kullanılması, göze alınan travmalar, diyabet ve göz iltihapları katarakta neden olabilir. 

Katarakt, ilaçla tedavisi yapılabilen bir hastalık değildir. İlaçla tedavisi yapılamadığı gibi ilerlemesi de durmamaktadır. Tek yapılabilecek olan tedavi şekli cerrahi uygulamadır. Modern cerrahi uygulamalar nedeni ile katarakt ameliyatı bugün ağrısız, acısız ve narkozsuz olarak uygulanır ve hasta hemen evine yollanır. Göz içine koyulan merceğin kalitesi ve hekimin tecrübeli olması ameliyatın başarısını çok etkilemektedir. Merceğin kalitesiz olması nedeni ile ameliyat tekrar yapılmak zorunda kalabilir.

Katarakt belirtileri nelerdir?

Kataraktın en önemli belirtisi görmede oluşan azalmalardır. Göz numarasının artması, parlak ışıkta görmede azalmalar katarakt belirtisi olarak kabul edilir. 50 yaş sonrası miyop artışı katarakt olabilir. Katarakt ani görme kaybına neden olmaz. Görme yavaş bir süreç içinde azalır.

Katarakt tedavisi

Kataraktın bilinen bir tedavisi yoktur. Katarakt, görmede sıkıntı yarattığında ameliyat yapılır. Eski zamanlarda ameliyat için kataraktın ilerlemesi beklenirdi. Fakat, böyle bir durum yoktur. Rahatsızlık duyulduğu an ameliyat yapılmalıdır.

Katarakt ameliyatı nasıl yapılır?

Katarakt ameliyatı, lazer yöntemi ile yapılmaktadır. Ameliyatın sonunda göze mercek yerleştirilir. Son sistem cihazlarla el değmeden bilgisayar yardımıyla yapılmaktadır. Kullanılan merceklerin seçiminde hastanın yaşı, mesleği ve beklentilerine göre seçim yapılır. Son yıllarda, ameliyatlarda yakın uzak gösteren mercekler yaygınlaşmıştır. Fakat, bu duruma kesinlikle göz doktoru karar vermelidir.

Ameliyat sonrası yakın ve uzak görmeden hangisi netleşir? Ne zaman netleşir? Gözlük kullanmak gerekli midir?

Ameliyat öncesinde mercek numarası belli olur. Bu nedenle, ameliyat sonrası hasta uzak gözlüğü kullanmayacaktır. Ameliyattan 1.5-2 ay sonra gözlük numarası ortaya çıkar. Bu nedenle, gözlük için acele edilmemelidir. Fakat genel olarak gözlük ihtiyacı asgariye inmektedir.

Katarakt ameliyatı süresi ne kadardır?

Ameliyat yaklaşık 10-15 dakika kadar sürmektedir. Fakat ameliyat öncesinde hazırlıklar yapılacağından, ameliyat sonrası dinlenme dahil olmak üzere yaklaşık 3-5 saat hastanede kalma süresi vardır.

Katarakt ameliyatında göz nasıl uyuşturulur? Ve ameliyatta ağrı olur mu?

Ameliyat öncesi göz sadece damla ile uyuşturulur. Ameliyat sırasında bir ağrı ve sancı oluşmaz. Ameliyat sonrasında çok nadir ağrı oluşabilir. Bu durumda hastaya ağrı kesici verilir. Ameliyat sonrası hastanın hastanede kalmasına gerek yoktur. Fakat, ertesi gün kontrole gidilmesi gerekir.

Katarakt ameliyatı sonrası

Ameliyat sonrası gözün kapalı olması gerekmemektedir.

Aynı gözde katarakt tekrar oluşmaz. Fakat, merceğin yerleştiği zar saydamlığını kaybedebilir. Lazer ile 1-2 saniyede durum hemen düzelir.

Ameliyat sonrası 20-30 gün kadar damla kullanılır.

Kendinizi rahat hissettiğinizde araba kullanabilirsiniz. Gözünüzü ovuşturmadan ameliyatın ertesi günü duş alınabilir.

Ameliyat sonrası hayatınıza eksiksiz devam edebilirsiniz.

Ameliyat sonrası ağır kaldırmayın, tozlu ortamlara girmeyin, göze darbe almayın, öpüşme ve yakın temastan kaçının.

Kaynak: kaskaloglu.com

Leave a Reply