Kaş dökülmesi nedenleri ve tedavisi

Kaş dökülmesi nedenleri ve tedavisi

Kaş neden dökülür, kaş dökülmesinin sebepleri, kaş dökülmesi neden olur, tedavisi var mı? merak edilen bu soruları sizler için araştırdık, işte kaş dökülmesinin nedenleri ve çözümleri hakkında ayrıntılar.İnsanlarda ortalama 600-700 kaş teli bulunur ve kaşların sıklığı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Erkeklerle kadınların kaşları arasında kalınlık ve uzunluk açısından farklılıklar vardır. Kimileri kaşlarının gür olmasından kimileri de seyrek olmasından yakınırlar.

En fazla kadınlarda görülen kaş dökülmesi, %1 oranında görülse de tıpkı saçların dökülmesi gibi bazı nedenlere bağlı olarak gelişebilmektedir. Kadınlarda daha çok olmasının sebebi kaşlarıyla fazla oynamalarıdır. Yapılan hatalı kaş aldırma ve kaş konturu gibi uygulamalar kaş köklerinin zarar görmesine, sonucunda da dökülmesine sebep olmaktadır. Ayrıca seyrek kaşları olanların bu seyrekliği gidermek için kullandığı hatalı ürünler de kaş dökülmesine neden olabilmektedir.

Kaş dökülmesinin ana nedenleri:

1- stres ve sıkıntı,

2- Dengesiz ve yetersiz beslenme,

3- hormon seviyesinde olan değişimler,

4- tiroit,

5- Mantar enfeksiyonları,

6- yan etkisi olan ilaç kullanımı,

7- Kaş bölgesinde yaralanmalar,

Kaş dökülmesinin tedavisi:

Tıbbi ve doğal yollarla yapılabilecek tedavi şekilleri bulunmaktadır. Tıbbi olarak gerçekleştirilen tedavi daha çok kaşların tamamının dökülmesinden sonra yapılmaktadır. Uygulanan tedavi kaş ekilmesi şeklindedir ve kesin sonuç elde edilmektedir. Şayet kaş dökülmesinin nedeni hormon seviyelerindeki değişikliklerse, hormon dengesini sağlayıcı ilaçlar kullanılarak kaş dökülmesinin önüne geçilebilir. Saç kıran sorunu oluştuysa, tedavi saç kıran iğneleri ile yapılmakta ve kaşların yeniden çıkması sağlanmaktadır.

Kaş dökülmesine karşı doğal çözümler:

Kaş dökülmesinin nedeni dengesiz beslenme ya da stres ise doğal yöntemlerle tedaviler uygulanabilmektedir. Doğal çözümlerin özünde kaşlarınız için yararlı olan çeşitli yağlar bulunmaktadır. Evde kaşınıza iyi gelecek ve yeni kaşlarınızın çıkmasını sağlayacak bakım kürlerini kendiniz yapabilirsiniz.

1- Tatlı badem yağı / zeytinyağı kürü:

İçerisindeki vitaminler vasıtasıyla kaşlarınızı besler. Tatlı badem yağı ve zeytinyağı birer yemek kaşığı alınarak karıştırılır. Pamuklu bir çubukla kaşlara uygulanır. Özellikle gece uyumadan önce yapılırsa sabaha kadar kaşlarınızın beslenmesini sağlar. Karışımı bir kapta serin yerde muhafaza edebilirsiniz.

2- Hindistan cevizi yağı / Hint yağı kürü:

Bu her iki yağı da birbiriyle karıştırabilir, gece yatmadan önce pamuklu bir çubukla kaşlara uygulanabilir. Sabaha kadar kaşlarınızı beslemeye devam edecektir.

3- Sarımsak kürü:

Sarımsağın suyu sıkılır ve badem yağı ile karıştırılır. Bu karışım diğer kürlerde olduğu gibi kaşa tatbik edilir. Gözünüzü yakabileceğinden gözlere gelmemesine özen gösterilmelidir.

Not: Kaş bakım kürleri 15-20 gün süreyle uygulandığında etki edecektir. Bu kürler dışında kaşların güçlenmesini sağlayan kremler de kullanılabilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply