Karaciğerin düşmanları ve dikkat edilmesi gerekenler

karaciğerin düşmanları

Karaciğerin düşmanları ve dikkat edilmesi gereken noktalar

Karaciğere zarar veren şeyler ve karaciğer sağlığı: Vücudumuzda kendi kendini yenileyebilen tek organımız karaciğerdir. Sağlıklı olduğunu düşündüğümüz bir anda karaciğer neden hastalanır? Karaciğer sağlığını korumanın yolları nelerdir? Yazımızda sizlere karaciğerin düşmanları ve dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız.

Karaciğer, toksik maddelerin yakılmasını ve atılmasını sağlayan, protein sentezi, biyokimyasal maddelerin üretimi ve reaksiyonlarını düzenleyen bir organımızdır. Karaciğer sağlığı değişik sebeplerden dolayı bozulabilmekte ve ciddi sorunlar oluşabilmektedir. Buna göre;

1- Doktorun bilgisi dışında ilaç kullanımı:

Birçok ilacın yanı sıra bitkisel ürünler de karaciğeri tahrip edebilecek potansiyel faktörlerdir. Doktor tavsiyesi olmadan alınan ağrı kesici, antibiyotikler, anti romatizmal ilaçlar ve vitamin preparatları toksik hepatit tablosu ve karaciğer yetersizliği sorunları meydana getirebilir. Bazı endüstride kullanılan kimyasal maddeler ve aktarlarda satılan bitkisel ürünler, karaciğerde ölüme sebep olabilecek toksik etkilere neden olabilmektedir.

2- Fazla kilo karaciğerin yağlanmasına neden olabilir:

Hareketli bir yaşam, sağlıklı ve dengeli beslenme ile kilo kontrolü karaciğer için çok önemlidir. Diyetisyen kontrolünde hazırlanan bir beslenme programı ile şeker, yağ ve karbonhidratın azaltılması, mineraller ve vitaminler yönünden zengin olan meyve ve sebzelerin tüketilmesi gerekmektedir. Katkılı işlenmiş hazır gıdalardan uzak durulmalı ya da minimuma indirilmelidir. Aşırı alkol tüketmek kronik veya akut karaciğer hastalığının başlıca nedenidir.

3- Karaciğer hastalığı bazı genetik hastalıklara bağlı gelişebilir:

Genetik bir hastalık olan Wilson hastalığı karaciğer hastalığına neden olabilmektedir. Karaciğer dolaşımını ve damar sistemini negatif etkileyen sistemik veya lokal hastalıklar da karaciğer hastalığına neden olabilmektedir. Safra yolu hastalıklarına bağlı olarak ikincil karaciğer hastalıkları ortaya çıkabilmektedir.

4- Hepatit virüsleri karaciğer enfeksiyonuna neden olmaktadır:

Hepatit A, B ve C virüslerinin karaciğere yerleşmesi neticesinde enfeksiyon oluşmaktadır. Hepatit A virüsü hasta olanlardan dışkı vasıtasıyla yayılmakta, eller ve kirli suyla bulaşmaktadır. Korunmak için hijyen çok önemlidir. Hepatit B ve C kronik enfeksiyona neden olur. Kronik enfeksiyon karaciğer sirozu denilen belirgin bir karaciğer hasarına sebebiyet verebilmektedir.

Hepatit virüslerinin neden olduğu enfeksiyonları önlemek için bilinçli davranmak gerekir. Hepatit A ve B virüslerine karşı aşı bulunmaktadır. Fakat Hepatit C’ye karşı herhangi bir aşı yoktur. Ailesinde Hepatit B virüsü bulunan kişilerin test yaptırarak aşı olmaları önerilmektedir. Bulaşmasına ana etkenler kan ve kan ürünlerinin yanı sıra korunmasız cinsel ilişki gelmektedir. Enfeksiyon taşıyıcısı kişilere ait tıraş bıçağı ve tırnak makası gibi özel eşyaların kullanılmaması, dışarıda da kişisel bakımların yapıldığı manikür ve pedikür gibi aletlerin dezenfekte edilip edilmediğine dikkat edilmelidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply