Kantaron yağının faydaları nelerdir?


kantaron yağının yararları

yağı, hazımsızlıktan çeşitli ağrılara kadar birçok derdin şifası olarak görülmektedir. Evde hazırlayabileceğiniz kantaron yağını sürekli elinizin altında bulundurabilirsiniz. Kantaron yağının faydaları ile ilgili olan bu yazımızda, sarı kantaron yağı değil, infüzyondan bahsedeceğiz. İnfüzyondan kastımız demleme olup, sarı kantaron çiçekleri zeytinyağında birkaç hafta kadar bekletildikten sonra elde edilen kantaron yağının yararlarını aktaracağız.

Kantaron yağının yararları nelerdir?

Yaralara ve güneş yanıklarına iyi gelen kantaron yağı, ağrıları yatıştırıcı özelliği ile de öne çıkmaktadır. Depresyona iyi geldiği söylense de bu tartışmalı bir konudur. Hafif depresyon geçiren hastalara iyi geldiği gibi bilgiler varsa bile, ilaç kullanan kişilerde yan etkilerinin olduğunu belirten ifadeler de bulunmaktadır. Daha yaygın olarak varis, kas gerginlikleri, hemoroid ve zona gibi hastalıklardan kaynaklanan ağrılarda kantaron yağı önerilmektedir.


Kantaron yağının iyileştirici özellikleri:

İltihap giderici özelliği vardır.


Küçük yaralar, çürükler, pişik ve böcek ısırıkları, yanıklar ve kızarıklıklarda etkilidir.

Özellikle güneş yanıklarına iyi gelmektedir.

Varis, gut, hemoroid, bel, eklem ve kas ağrılarında etkilidir.

Damarların büzülmesini sağlayarak kanamaları durdurur.

Kan şekerinin düşmesini sağlar.

Kantaron yağı ufak yanıklarda, kesiklerde, düşme ve çarpmalar sonucunda oluşan çürük ve morarmalarda iyileştirici özelliği ile önemli yararlar sağlamaktadır. Yataktan uzun süre çıkamayan hastalarda oluşan pişik, kızarıklık veya yaraların iyileşmesinde etkilidir. Kanamayı durdurma özelliği sayesinde hemoroide iyi gelmekte ve kanamalı ağrıları gidermektedir. Ayrıca mide ağrıları, kabızlık ve gaz sorunlarında birkaç günlük kürlerle kantaron yağı içilirse kişinin sindirim sisteminde rahatlama sağlamaktadır.  Güneş yanıklarına da iyi gelen kantaron yağının güneş altında kullanılmaması leke yapmasının önüne geçecektir.

Kantaron yağı nasıl kullanılır?

Kantaron yağı günlük 1 tatlı kaşığından fazla tüketilmemelidir. Kantaron yağını bir sorununuzun giderilmesi için kullanıyorsanız 2-3 günle sınırlamalısınız. Uzun süreli kantaron yağı tüketimi yapmayın. Yağı ilk içtiğinizde herhangi bir farklılık ya da tuhaflık durumu yaşıyorsanız içmeyi hemen kesin. Antidepresan ya da kemoterapi ilaçları alanların ters etkilere maruz kalmamaları için kantaron yağı almamaları önerilmektedir. Ayrıca, gebe ya da bebek emziren anneler sarı kantaron yağı kullanmaktan özellikle kaçınmalıdırlar.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor