Kalp Sıkışması Nedenleri ve Belirtileri

 

Kalp Sıkışması Nedenleri ve Belirtileri 1

Kalp Sıkışması Neden Olur, Kalp sıkışması belirtileri nelerdir. Öncelikle kalp sıkışması bir hastalık değildir ancak bir hastalığın habercisidir. Kalp sıkışması dendiği zaman genellikle akla gelen ilk şey kalp krizidir. Kalp sıkışması kalp krizinden kaynaklanıyor olabilir. Ancak kalp sıkışmasının tek nedeni kalp krizi değildir. Kalp sıkışması daha farklı kalp rahatsızlıklarının da göstergesi olabilir. Kalp sıkışması, oldukça önemli bir durumdur ve asla hafife alınmamalıdır. Kalp sıkışması, nefes darlığı, kalp ağrısı gibi durumlar çok ciddi hastalıkların habercisi olabilir ve mutlaka doktora görünmeyi gerektirmektedir.

Kalp Sıkışmasına Neden Olan Unsurlar

Kalp sıkışması yalnızca kalp rahatsızlıklarına bağlı bir durum değildir. Tiroid bezinin fazla veya az çalışması, tansiyon hastalıkları, şeker hastalığı, kansızlık, vitamin eksikliği, mineral eksikliği, aşırı miktarda kafein tüketimi, yorgunluk, uykusuzluk, stres, enfeksiyon ve iltihaplar, sigara kullanımı ve daha birçok durum kalp sıkışmasına neden olabilir. Kalp sıkışması, damarların tıkanması ve daralmasından ötürü kan akışının azalmasından kaynaklıdır. Durum böyle olunca oksijen almak mümkün olmaz ve sıkışmalar meydana gelir. Bu sıkışmalar genellikle göğüste görülse de sırt bölgesine ve boyun bölgesine de sıçrayabilir.

Kalp Sıkışmasının Belirtileri

Kalp sıkışmasının ilk belirtisi göğüste meydana gelen sıkışması ve ağrı hissidir. Buna ek olarak sıkışma ile birlikte nefes almada güçlük, terleme, ateş yükselmesi, harekette güçlük, ağrının önce göğüste başlaması ancak sonrasında boyun ve sırt bölgelerine yayılması şeklindedir. Hatta kimi zaman bu ağrı çene bölgesine de yayılabilir. Ağrı genellikle sol kolda da hissedilir. Ağrıya sahip bireyler kimi zaman hareket ettiklerinde keskin bir acıyla karşılaşırlar. Bundan dolayı da hareket etmeden sıkışmasının geçmesini beklerler.

Kalp Sıkışmasının Nedenleri

Kalp sıkışmasının nedenlerinden biri strestir. Stres birçok hastalığın tetikleyicisi olduğu gibi kalp sıkışmasının da sebeplerindendir. Strese bağlı gerçekleşen kalp sıkışmasının belirtileri geçicidir ve genellikle yoğun stres altında kalındığı zamanlarda gerçekleşmektedir. Bundan dolayı da doktora gidildiği zaman bir sonuca ulaşılmayabilir. Çünkü yapılan testler gayet normal çıkmaktadır. Tam kalp sıkışmasının olduğu sırada doktorda olmak ise daha önemli bir durumdur. Çünkü bu esnada yapılan tetkikler çok daha iyi bir teşhis yapmaya yardımcı olur.  Kalp sıkışması esnasında yapılan ekokardiyografi, ritim testleri, tiroid testleri, metabolik rahatsızlık testleri kesin sonuç almak için oldukça önemlidir. Bunlara ek olarak yapılan görüntüleme yöntemleri de teşhisi kolaylaştırır.

Kalp Sıkışması Tedavisi

Kalp sıkışması oldukça önemli bir durumdur. Mutlaka doktora gitmek gerekir. Çünkü kalp sıkışması çok ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilmektedir. Kardiyolojik muayenede gerekli tüm testler yapılır. Yapılan testlerin sonucuna göre hastalık teşhis edilir. Bu doğrultuda kişilere bir tedavi programı uygulanır. Hastalık kimi zaman stres gibi nedenlere bağlı olabildiği gibi kimi zaman da ciddi kalp sorunlarının belirtisidir.

Kalp Sıkışmasından Korunmak

Kalp sıkışmasından korunmak için bireyler yediklerine ve içtiklerine çok dikkat etmelidir. Eğer yapılan tetkikler sonucunda kötü kolesterol yüksek çıkmış ise kalp sıkışmalarından korunmak için kötü kolesterolü düşürme odaklı beslenmek gerekmektedir. Bunun için de hayvansal yağları tüketmemek gerekir. Yağı azaltılmış besinlere öncelik verilmelidir. Özellikle hamur işlerini tüketmekten kaçınmak gerekir. Hamur işleri tüketmeyi bırakamayan bireyler ise en azından azaltmalıdır. Yemeklerde fazla tuzdan kaçınılmalıdır. Sebze ve meyve yemeye özen gösterilmelidir. Sigara içiliyorsa mutlaka bırakılmalıdır. Tahıllı besinler tüketilmelidir. Bol su içilmelidir. Kalp sıkışması tedavisinde egzersiz yapmak büyük bir yere sahiptir. Egzersiz ve yürüyüş çok büyük fayda sağlamaktadır. Düzenli olarak yürüyüş yapmak kalp sıkışmaları için oldukça önemlidir. Bunlara ek olarak stres altındaki bireyler stresi hayatlarından olabildiğince çıkarmalıdır.

One Response

  1. Gamze 1 Kasım 2017

Leave a Reply