Kalp Ağrısı Neden Olur?

Kalp Ağrısı Neden Olur? Kalp bölgesinde ağrı neyin belirtisi?: Kalp ağrısı oluştuğunda hemen hemen hepimiz korkarız. Bu nedenle de doktora gitme ihtiyacı hissederiz. Yapılan araştırmalarda, kalp ağrısının yaklaşık 4’de biri kalp ile ilgili şikayetler değildir. Kalp ağrısı kaburgalarda olan incinme ve travmalar, göğüs bölgesinde olan sinirlerde sıkışma, akciğer hastalıkları, kas problemleri, kalp krizi ve duygusal sorunlardan kaynaklanıyor olabilir. Ne olursa olsun, kalp kısmında ağrı ve rahatsızlık olduğunda mutlaka bir doktora gitmek gereklidir. Peki, kalp ağrısı neden olur? İşte, detaylar;

Kalp ağrısı nedenleri nelerdir?

Kalpte sürekli olarak ağrı varsa, bir doktora gitmekte fayda vardır. Çünkü bazı hastalıklar, erken teşhis ve tedavi sayesinde hayat kurtarmaktadır. Bazen, kalp ağrısı duygusal nedenlerle de oluşabilmektedir. Bu durumda, bir psikiyatriste danışmak ve yardım almak gereklidir. Ruhsal bazı sorunlar tedavi edilmediğinde, fiziksel olarak ciddi manada hasar verebilir.

Kalp hastalıkları;

Kalp krizi;

Kalbe kan taşıyan damarların bir noktasında olan tıkanıklık kalp krizine neden olmaktadır. Kalp krizi, göğüs bölgesinde ağrı ve baskı hissi, sırt bölgesinde ağrı, nefes darlığı, derin nefes alma ihtiyacı, panik atak, aşırı terleme, mide bulantısı ve baş dönmesi gibi belirtiler verir. Bu durumda, hasta uzanmalıdır ve hareket ettirilmemelidir. Hemen ambulans çağrılmalı ve acile götürülmelidir.

Kalp kasında iltihaplanma;

Genelde kalp krizi ile karıştırılan bu durum, hemen hemen kalp krizi ile aynı belirtileri gösterir. Terleme, nefes darlığı, kalpte ağrı, göğüste sıkışma ve aşırı yorgunluk kalp kasında iltihaplanma da ortaya çıkmaktadır. Kalp kası iltihabı, kan damarlarında tıkanmaya neden olmamaktadır.

Kalp zarı iltihabı;

Kalbi etrafında olan ince zarın iltihaplanması, kalp ağrısına neden olmaktadır. Bu ağrılar, omuz bölgesinde ve boynun üst kısmında görülebilmektedir. Kalp zarının iltihaplanması ile oluşan ağrılar iltihap geçinceye kadar kuvvetlidir.

Hipertrofik kardiyomiyopati;

Kalp yetmezliği demektir. Kalp kasının kalınlaşması ve kan pompalarken zorlanmasından kaynaklanır. Kalp ağrısının yanı sıra, baş dönmesi ve nefes darlığı da yapmaktadır.

Mitral kapak prolapsusu;

Sol kulakçık ve sol karıncık arasında olan kapağın iyi çalışmaması sonucu oluşur. Kalp ağrısı yapmaktadır.

Akciğer hastalıkları:

Göğüs zarı iltihapları;

Göğüs zarı iltihabı, nefes alırken ve öksürürken göğüste saplanma şeklinde ağrılara neden olmaktadır. Viral enfeksiyonlar, emboli, plevra boşluğunda hava ve gaz toplanması nedeniyle meydana gelmektedir.

Zatürre;

Akciğerlerde iltihaplanma zatürredir. Zatürre kaynaklı kalpte ağrılar oluşmaktadır. Ateş, öksürük ve balgam diğer belirtileridir.

Diğer akciğer hastalıkları;

Astım ve pulmener hipertansiyon gibi hastalıklar da kalpte ağrılara neden olabilir.

Kalp ağrısının diğer nedenleri;

Yemek borusunun çatlakları, kasılmaları, hassas olması, reflü, ülser ve safra kesesi hastalıkları kalpte ağırlara neden olur. Ayrıca kaburga incinmesi, göğüs bölgesinde olan kasılmalar, kaslarda gerginlik ve yırtılma kaynaklı da kalp ağrısı yaşanabilir.

Kalp ağrısı pek çok sorundan dolayı oluşabilir. Fakat hayatınızı zorlayacak ve ara vermenize neden olacak kadar şiddetliyse mutlaka bir doktora gidilmelidir. Doğru olarak konulan teşhis ve tedavi ile hayatınızı sağlıklı bir biçimde geçirebilirsiniz.

Kaynak: Bu yazı, nedenolur.net/kalp-agrisi-neden-olur/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply