Jojoba yağı nedir, faydaları nelerdir?


jojoba yağı ve faydaları

Jojoba yağı ve faydaları nelerdir nasıl kullanılır, Jojoba yağı ile cilt temizliği ve saç bakımı nasıl yapılır işte detaylar. Yağ asidi ve yağ esterlerinden oluşan jojoba yağı, doymamış yağ asitleri yönünden çok zengin, doğal bakım ürünlerinin özünde de kullanılan bir tür bitki yağıdır. Günümüzde bitkisel ürünler kişisel bakım açısından çok popülerdir, dolayısıyla jojoba yağı da popüler bakımda kullanılan popüler yağlardan biridir.

Jojoba yağı nasıl kullanılır?

Haricen kullanılan jojoba yağı cilt masajında ve saç bakımında yaygın olarak kullanılmaktadır. Direkt olarak avucunuza dökeceğiniz bir miktar jojoba yağı yapacağınız bakım için yeterli olmaktadır.


Jojoba yağı saça nasıl uygulanır?

Öncelikle saçın kuru olması gerekmektedir. Bir miktar fazla olmayacak şekilde jojoba yağı saça sürülür. Geniş dişli bir tarak yardımıyla saçın her yerine yayılması sağlanır. Saç iyice yağlandıktan sonra 30 dakika kadar beklenir ve şampuanla yıkanır. Yağı saça sürüp beklemek size zor geliyorsa, şampuan şişesinin içine 2 tatlı kaşığı jojoba yağı konularak çalkalanır. Bu sayede şampuan kullanarak saçınızı yıkadığınızda bakımını da yapabilirsiniz. Ayrıca jojoba yağının saçı şekillendirme özelliği de bulunmaktadır.


Jojoba yağı cilde nasıl uygulanır?

Makyaj temizliği sırasında da kullanılabilen jojoba yağı, cildin tazelenmesini ve ferahlamasını sağlar. Aynı zamanda cildi nemlendirmektedir. Cilde uygulamak için avucunuza bir miktar jojoba yağı alarak doğrudan masaj yaparak, ya da nemlendirici kremle karıştırılarak kullanılabilmektedir.

Jojoba yağının faydaları:

Antialerjen özelliği vardır. Ciltteki aknelerin giderilmesinde yardımcıdır. Yaşlanma etkileri olan kırışıklıklarda fayda sağlamaktadır. Nemlendirici özelliği olan jojoba yağı genellikle bu amaçla da kullanılmaktadır.

Cildin nemlendirilmesini sağladığı gibi, cildin yağ dengesini de sağlamaktadır. Cildin yanması ve dökülmesini de önlemektedir. Ayrıca cilde esneklik sağlamakta, bacak ve karın bölgesindeki çatlakları gidermektedir.

Jojoba yağı saçlara da çok iyi gelmektedir. Saç kırıklarını önlemekte, canlılık, parlaklık ve yumuşaklık kazandırmaktadır. Aynı zamanda saçların uzamasını ve güçlenmesini de sağlamaktadır. Düzenli kullanıldığında kepek oluşumunu da engellemektedir. Selülit tedavisinde de faydalanılan jojoba yağı, antibakteriyeldir ve iltihap giderici özelliğinin yanında antioksidan özelliği de bulunmaktadır.

Jojoba yağı tüm bu faydalarına ilaveten genel cerrahi uygulamalarının sonrasında, kulak iltihaplanmalarında, romatizmal ağrılarda, eklem iltihaplanmalarında, kireçlenmelerde ve cilt hastalıklarından korunmada fayda sağlayan bir yağdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Yorumlar

  1. Aylin Kiraz 5 Şubat 2018

Konu hakkında yorum yap veya soru sor