İri bebek doğumu (Makrozomi)

iri bebek doğumu

İri bebek doğumu olan Makrozomi, genelde erkek bebeklerde sık görülen bir durumdur. Bebeğin kilosunun 4.5 kilogramdan fazla olmasına verilen isimdir. Gebelik diyabeti denilen diyabet nedeni ile oluşur. başka bazı hastalıklar kaynaklı da yaşanabilir. İşte, gebelikte iri bebek;

Normal ve sağlıklı bir bebek 2.5-4 kilogram ağırlıkta doğar. Doğumdan önce yapılan ultrason kayıtlarında bebeğin ağırlığı aşağı yukarı hesaplanır. Yapılan hesaplarda bebek 4.5 kilogram üstü ise makrozomi teşhisi koyulur. Genelde bu tarz kilolu bebeklere normal doğum yaptırılmaz. Anne adayına sezaryen doğum yaptırılır.

Makrozomi nedenleri

Makrozominin başlıca nedeni anne adayının diyabetinin olmasıdır. Diyabet dışında anne adayının aşırı kilolu olması, annenin uzun boylu olması, daha önce iri bebek doğurması, annenin doğum yaşının geç olması ve bebeğin erkek olması risktir. İri bebekler, doğum açısından risklidir. Bu bebekler doğarken çeşitli travmalara maruz kalabilirler.

İri bebekler doğumların yaklaşık %10’unda görülür. Anne adayının kan şekerinin yüksek olması iri bebek doğumunun başlıca nedeni kabul edilir. Yüksek miktarda olan insülin, bebeklerde büyüme hormonunu etkinleştirir ve organlar, dokular, kemiklerin daha fazla büyümesine neden olur.

İri bebekler ultrasonografi ile ortaya çıkarlar. 6. Ayın sonunda düzenli yapılan ultrasonda bebeğin gelişiminde hız görülürse iri bebek düşünülmeye başlanır. Doğum sonrası iri bebeklerde sarılık, erken şeker düşüşleri, yoğun bakım ihtiyacı olabilir. Bu nedenle doğum öncesi ve sonrası bebek kayıpları yaşanabilir.

İri bebek teşhisinde alınacak önlemler

İri bebek taşıyan annelerde yapılması gereken şey, kan şekerinin dengeye alınmasıdır. Doktorlar bazen insülin tedavisi uygulayabilir. Bebek gene kilolu doğar ama bebek ölümünün önüne geçilmiş olur. Bu nedenle şeker hastası olan gebeler, 28. Haftadan itibaren kontrol altında tutulmalıdır. Gerekirse alınacak önlemler ile bebek ile annenin sağlığı sağlanır.

İri bebek doğumu

İri bebekler doğduktan hemen sonra kan şekerinde düşüklük yaşarlar. Bu nedenle doğum sonrası kan şekeri düşüklüğü kontrol altına alınmalıdır. İri bebeklerde doğumda doğumun gerçekleşmesi zordur, bebek oksijensiz kalabilir, bebekte beyinde hasar olabilir, annede yırtılmalar fazla olabilir. Bu nedenle, iri bebeklerin doğumu sezaryen ile yapılmalıdır. çok ender olarak normal doğum yapılabilir.

One Response

  1. sinem yüzlü 23 Ekim 2015

Leave a Reply