İkiz bebeklere hamile kalma şansınızı arttıracak 6 yöntem

İkiz bebeklere hamile kalma şansınızı arttıracak 6 yöntem: Dünya genelinde doğumların sadece 89’da biri ikiz olarak meydana gelmektedir. ABD’de bu 100 doğumdan üçü gibi bir orana çıkmış durumda. İkizlere hamile kalma oranı bir hayli düşük, ancak bu ihtimali arttırmaya yarayan bazı tedaviler ve ilaçlar bulunmaktadır. Her kimyasal ilacın olduğu gibi, bu tür ilaçların da anne ve bebek üzerinde bir takım yan etkileri görülebilmektedir. Bundan dolayı, ikizlere hamile kalma olasılığını arttırmak için doğal yolların tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Yazımızda, ikizlere hamile kalma olasılığını arttıracak yöntemler hakkında bilgi vermeye çalışacağız. İşte, detaylar;

  • Süt ve süt ürünleri tüketiminin arttırılması:

İkizlere hamile kalma ihtimalinin arttırılabilmesi amacıyla süt ve süt ürünlerinin tüketiminin arttırılması en doğal yollardan biri olacaktır. ABD, Long Island Hastanesi doktorlarından Dr. Steinman; süt ürünlerini sürekli tüketen kadınların ikizlere hamile kalma olasılıklarını, hiç tüketmeyen kadınlara göre 5 kat daha fazla görmektedir. Eğer hamileliğinizin ikiz olmasını istiyorsanız, süt ve süt ürünlerinin tüketimine ağırlık vermeye başlamalısınız.

  • Kilo alımı:

Gövde kitle indeksi yükseldikçe, diğer bir deyişle şişmanladıkça ikizlere hamile kalma ihtimali daha da artmaktadır. Ayrıca boy uzunluğu da ikizlere gebe kalma olasılığını arttıran bir özellik olarak gösterilmektedir ( 2005 Obstetrics & Gynecology Dergisi ).

  • Peşpeşe doğurmak da ikiz şansını arttırır:

Dr. Steinman’ın yaptığı çalışmalara göre ilginç bir veri daha ortaya çıkmıştır. Buna göre; Henüz daha emzirmeye devam eden kadınlar, iki doğum arasına belirli bir süre koyan kadınlara nazaran ikizlere hamile kalma konusunda dokuz kat daha şanslılar.

  • İlerleyen yaş ikizlere gebe kalma ihtimalini arttırmakta:

Kadınların yaşı ilerledikçe doğurganlıkları belki azalmaktadır, ancak aynı zamanda da FSH yani yumurtalık uyarıcı hormon daha fazla salgılanmaya başlamaktadır. Bu durum, yumurtanın tek bir tane değil iki tane üretildiği zamanları da arttırmaktadır. Kısaca; yaşlandıkça gebe kalma olasılığı azalıyor belki, ama eğer gebe kalınırsa da ikiz doğurma şansı normalden çok daha fazla olmaktadır.

  • Vitamin alımlarını ihmal etmeyin:

Hamile kalmak isteyen kadınların vitamin alımlarını ihmal etmemeleri, hem genel sağlık açısından hem de doğurganlık bakımından çok faydalıdır. Şayet destekleyici vitaminler alıyorsanız, folik asit destekli hapları almaya çalışın. Yapılan çalışmalarda; folik asit desteği alanların almayanlara göre ikizlere gebe kalma şansının %40 daha fazla olduğu görülmüştür.

  • Doğum kontrol hapını doğru zamanda bırakın:

Bu daha bilimsel anlamda ispat edilmiş bir durum değildir, ancak bunun denenmesinden de herhangi bir zarar görmezsiniz. Uzman kadın doğum uzmanlarının arasındaki yaygın görüşe bakacak olursak, doğum kontrol hapı alımı bırakıldığı zaman vücut hormonları yeni baştan düzenleyebilmek amacıyla daha fazla çalışmaya başlar. Bu durum da yumurta sayısının artmasına imkan sağlayabilmektedir. Doğum kontrol hapı alıyorsanız, gebe kalmaya karar vermeden önce bunları bırakmalısınız.

İkizlere hamile kalma şansını arttıran diğer faktörler:

Genler de ikiz doğumların olmasında kilit bir rol oynamaktadır.

  • Anne tarafında ikiz doğum hikayesi varsa ve bu duruma bir yatkınlık söz konusuysa, geçmişinde ikiz olmayan kadınlara nazaran dört kat daha fazla ikiz doğurma ihtimali var demektir.
  • Ayrıca önceden ikiz doğum yapmışsanız da ikizlere gebe kalma olasılığınız daha yüksektir.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply