Hangi Besinler Size Zarar Veriyor, Besin İntolerans Testi

Gelişen teknoloji, artan ve yaygınlaşan tıbbi imkanlar sayesinde, hangi besinler bize zarar veriyor? bunu öğrenmek artık çok kolay.

Sanıyoruz ki bundan bir on yıl önceye kadar, besin intolaransı kavramına pek de aşina değildik. Canımızın istediği her türlü besini, dilediğimiz gibi tüketiyor; bazı gıdalardan yalnızca tansiyon, şeker, hazımsızlık ve kalori dörtgeni sebebiyle çekiniyorduk. Ancak bu işin aslında pek de böyle olmadığı, en masum görünen gıdaların bile, bazen bizim için faydalı olmayabileceğini artık biliyoruz.

Besin İntoleransı Nedir?

En basit anlamıyla besin intoleransı, bazı besinleri tüketmenizin ardından vücudunuzun verdiği sıra dışı reaksiyonlardır. Deride döküntü, şişkinlik, gaz, sebepsiz yere kilo alma, ödem, Crohn hastalığı, depresyon, baş ağrısı ve migren, ani tatlı krizleri, eklemlerde ağrılar, uyku kalitesinde bozulma, güçsüzlük ve yorgunluk, kaslarda ağrı, bağırsak hareketlerinde düzensizlik, bu reaksiyonlardan bazılarıdır.

Besin intoleransı ve besin alerjisi, birbiri ile karıştırılmaması gereken iki durumdur. Besin alerjileri, besin intoleranslarına kıyasla, vücuda çok ciddi ve ani zararlar verebilir. Besin alerjisinde, alerjik olunan besin tüketilir tüketilmez, vücudu anafilaktik şoka dahi sokabilecek pek çok reaksiyon gelişir. Oysa besin intoleransının etkileri, daha uzun periyotlarda ortaya çıkar. Bu sebeple, kişinin kendi başına besin intoleransı yaşadığı gıdaları anlayabilmesi çok zordur.

Besin intoleransı, kişinin hayat kalitesini ciddi anlamda bozan bir durumdur. Kronik yorgunluk ve ağrıların en büyük sebebi, çoğu zaman yaşanan ve farkedilmeyen besin intoleransıdır. Size şifa verdiğini düşünerek, sürekli tükettiğiniz bir yiyecek, aslında vücudunuzun tolere edemediği besin maddeleri içeriyor olabilir. Bu maddeler, sindirim sisteminizde problemlere yol açar. Sindirilemeden vücutta kalan bu besin maddeleri, tıpkı bir bakteri ya da virüs gibi davranarak, immün sisteminizi tehdit eder. Bu durumun sonucu olarak da, vücudunuzu hasta eder ya da size kilo aldırır.

Nüfusun yaklaşık olarak %45’inin herhangi bir besine karşı intoleransı olduğunu söylersek, sanıyoruz ki durumun ciddiyetini ortaya koyabiliriz. Besin alerjilerine ise yalnızca nüfusun %2-5 -3’ünde rastlanır.

Besin İntolerans Testi Nedir?

Besin intolerans testi, genel olarak sağlıklı olan insanların dahi yaptırması gereken bir testtir. Özellikle mide ve bağırsak problemleri yaşayan, kronik ağrı ve yorgunluktan şikayet eden ve kilo vermeye çalışan kişiler, öncelikle besin intolerans testi yaptırmalıdır.

Pek çok besin intolerans testi vardır. Bunlar;

  • York Testi
  • Pinner Test
  • Cambridge Besin İntolerans Testi
  • İmmuPro Besin İntolerans Testi
  • BICOM 2000 Besin İntolerans Testi

Bu testler genellikle, parmak ucunuzdan alınan bir damla kanın laboratuvarda incelenmesi ile yapılır. Aldığınız sonuçlara göre, siz de intoleransa yol açan gıdaları hayatınızdan çıkarabilirsiniz. Bir diyetisyenle görüşüp, test sonuçlarınız ışığında, sizin için ideal olacak bir beslenme programı hazırlayabilirsiniz.

Bu yazı tavsiyeediyorum.com kaynak alınarak özgün olarak yazılmıştır.

Leave a Reply