Hamilelik (Gebelik) nasıl oluşur?

gebelik nasıl oluşur

Hamilelik (Gebelik) nasıl oluşur? Gebelik sürecinde neler olur ve hamile kalma işlemi nasıl gerçekleşir?: Gebelik oluşması için erkekten sperm, kadından yumurta hücresinin bir araya gelmesi ve döllenmesi gereklidir. Fakat, sadece bu iki hücrenin bir araya gelmesi ve döllenmesi o kadar basit bir durum değildir. Erkek ve kadının sağlıklı olması gerekmektedir. İşte, gebelik nasıl oluşur sorusunun yanıtı ;

Gebelik oluşması için, kadının yumurta hücresi üretmesi, kadın tüplerinin açık olması, yumurtlama gününde cinsellik, erkek de yeterli sperm üretimi, sperm ve yumurtanın döllenmesi, döllenme sonrası rahme embriyonun yerleşmesi ve gelişim göstermesi gerekmektedir.

Erkekte sperm üretimi nasıl oluşur?

Erkek çocuklarının buluğ çağına girmesi ile birlikte sperm üretimi testislerde başlamaktadır. Doğuştan itibaren, sperm hücreleri erkeklerde vardır. Zamanla gelişerek, çalışmaya başlarlar. Testislerde sürekli olarak 50-200 bin adet sperm üretilir. Fakat, spermlerin olgun hale gelişi yaklaşık 70 gün kadar sürer. Sperm, 5-7 mikron büyüklükte armut şeklinde ve kuyruğu olan bir hücredir.

Cinsel uyarımla birlikte, spermler boşalma kanalında birikim yapmaya başlar ve bu noktada bu hücrelere meni denilir. cinselliğin doruk noktasında meni, boşalma kanalında olan kasların ritmik bir şekilde kasılması ile dışarıya idrar deliğinden atılır.

Yumurta hücresi nasıl oluşur?

Kadınlarda gebeliğin 6. ve 7. ayında bebek kız ise, yumurta hücreleri üretilir. Bu sayı bellidir daha sonradan bu artmaz ya da azalmaz. Yani, bir kadın doğduğunda hayatı boyunca yumurtlayacağı yumurta hücresi bellidir. Ergenlikle birlikte, hipofiz bezinden salgılanan LH hormonu sayesinde, olgun hücrenin zarı çatlayarak, yumurta hücresi serbest kalır. Böylece yumurtlama olmuş olur.

Yumurta hücresinin olgun olması için, progesteron ve östrojen salgısı gereklidir. İlk yumurtlama başında östrojen, daha sonra rahme yerleşmesi için progesteron salgısı mutlaka olmalıdır.

Döllenme nasıl oluşur?

Döllenme, sperm ile yumurtanın kadının tüplerinde bir araya gelmesi ile başlar. Boşalma sonrası erkek spermleri rahim içinden yukarıya doğru hareket edere ve kadının tüplerine kadar ilerler.

Tüplere giren spermler, tüp dışında duran yumurta hücresinin uzantıları ile tüp içine alınır ve burada buluşma gerçekleşir. Sperm bu buluşmada bir enzim salgılayarak, yumurta hücresinin zarını delerek, yumurtaya girer. Böylece döllenme başlamış olur. Böylece yeni bir canlı üretecek olan embriyo oluşmuş olur. Bu duruma gebelik denilmektedir.

Aşağıdaki videoda sperm ve yumurtaların birleşme anı kaydedilmiş (Gerçek görüntüdür)

Leave a Reply