Gözaltı morluklarından kurtulmak için 14 tüyo

gozalti-morluklarindan-kurtulmak-icin-guzellik-sirlari

Gözaltı morlukları nasıl geçer, gözaltı morlukları tedavi yollarını sizler için araştırdık, işte kurtulmanız için yapmanız gereken 14 madde. Gözaltı morluklarına karşı kesin ve net bir çözüm arayışındaysanız makyaj, bakım ve estetik gibi uygulamaları deneyebilirsiniz. Yazımızda sizlere gözaltı morluklarından kurtulmak için güzellik sırlarını vereceğiz.

Uykusuzluk, yorgunluk, stres, genetik faktörler, düzensiz yaşam ve beslenme alışkanlıkları, bazı ilaçlar, hormonal ve yaşlanmayla ortaya çıkan gözaltı morlukları bugün pek çok kişinin ortak sorunu haline gelmiştir. Kişiye hem yorgun hem de uykusuz bir görünüm veren gözaltı morluklarından kurtulmak için pek çok yöntem kullanılmaktadır. Bu sorunu makyaj, bakım ürünleri ve estetikle gidermek mümkün.

1- Makyaj temizleyici:

Gözlerinize uyguladığınız göz kalemini temizlemek için yaptığınız ovalama hareketleri gözaltı morluklarına yol açabilir. Göz makyajınızı temizlemek için temizleme yağları kullanırsanız daha az ovalamak zorunda kalırsınız ve bu sayede de gözaltı morluklarınızı da azaltabilirsiniz.

2- Güneş kremi:

Gözlerinizin çevresindeki deri oldukça ince bir yapıya sahiptir. Güneşle temas etmesi halinde hiperpigmentasyona hatta cilt kanserine bile neden olabilir. Göz çevresine uyguladığınız kremlerinizi kesinlikle güneş koruma faktörlü olanlardan tercih etmelisiniz.

3- Aydınlatıcı kremler:

Melanin üretimini azaltabilen içeriklerden bazıları kojik asit, arbutin, C vitamini, meyankökü ve papaya özüdür. Göz çevresi aydınlatıcı krem alacaksanız, içeriğinde bu özlerin olmasına özen gösterin. Kullandığınız bu kremler renk tutarsızlığını düzeltmezse hydroquinine içerikli krem kullanabilirsiniz. Fakat bu kremlerin tahriş edici özelliği bulunduğundan dolayı da dikkatli bir şekilde kullanmaya çalışmalısınız.

4- Soğuk su:

Yüzünüzü yıkarken sıcak su kullanırsanız gözaltı morluklarını çoğaltır. Yüzünüze buhar banyosu yaparken de aynı riski yaşayabilirsiniz.

5- Retinol:

Özel olarak göz çevreleri için üretilen retinol içeren ürünleri tercih etmelisiniz. Alacağınız A vitamini, cildinizdeki pigment üretimini düzenler ve kalojen üretimini arttırır. Bu sayede de cildinizdeki renk dengesizliğini ortadan kaldırır. Bu şekilde gözaltı morluklarınız da çok daha az belirgin olur. Kremleri kullanırken kullanım miktarına da dikkat göstermelisiniz. Çok kullanırsanız göz çevresinde kızarıklık ve tahriş meydana gelebilir. Esmer cilde sahip olanlarda göz çevresindeki mor halkaların kahverengine dönmesine yol açabilir.

6- Antihistaminik ilaçlar:

Alerjik bir yapıya sahipseniz, bağışıklığınızın ürettiği histaminler gözaltında kılcal damar çatlaklarına neden olabilir. Göz çevresini kaşıdığınız zaman da hiperpigmentasyona bağlı olarak kaşıntılarınızı tetikleyerek arttırabilir. Alacağınız bir antihistaminik bu kaşıntıları kontrol altına almanıza yardım eder.

7-Hyalüronik asit dolgusu:

Gözaltlarınız çökmüşse doktorunuz bunun için hyalüronik asit dolgusu gerçekleştirebilir. Bu uygulama gözaltlarınızdaki morlukların ve çöküklerin azalmasına ve aydınlık görünmesine katkı sağlayacaktır.

8- Lazer:

Gözaltlarındaki kırmızı ve mavimsi renk bozukluklarının etkilerini azaltmak için, damar görünümünü azaltan lazer uygulamaları yapılabilir.

9- Kapatıcı ürünler:

Şayet gözaltı morluklarından çabucak kurtulmak istiyor ve görünümünüzü düzeltmek istiyorsanız, kapatıcı bazı ürünler kullanabilirsiniz. Doğru ve uygun bir kapatıcı ile hem daha zinde hem de daha genç bir görüntü yakalayabilirsiniz. Katı ve kremsi yapıya sahip olan kapatıcı ürünler daha etkili bir şekilde gözaltı morluklarınızı gizleyebilir.

Özellikle ten renginize en uygun kapatıcılar daha da etkili olacaktır. Mesela; şeftali tonundaki kapatıcılar morlukları nötr yapabilir. Sarı renkli kapatıcı ürünlerinden uzak durun. Çünkü cildinizi aydınlatır ve morlukları daha belirgin hale getirir.

10- Doğru kapatıcı uygulaması:

Az miktarda kapatıcıyı parmağınızın ucuna alın ve hafif bir şekilde gözaltlarınıza yayın. Buna cildin en koyu olduğu noktadan başlayın ve doğal bir görünüm elde etmek için iyice yedirin. Uygulamayı alt kirpik bitiminde sonlandırın. Genç kızlarda bile artık mimik çizgileri olabilmekte ve buralara kapatıcı kullanmak kaz ayaklarını daha belirgin bir hale getirebilmekte.

Kapatıcıyı gözyaşı torbalarınızın yanlarına da uygulayın. Yüzünüzün tam orta kısmında makyaj yaptığınızı ya da kapatıcı kullandığınızı gösterecek lekeler olmasını istemiyorsanız, kapatıcıyı burun kenarlarına kadar iyi bir şekilde yedirin.

11- Doğru renk far kullanımı:

Nude renkte krem veya toz far kullanırsanız, cildinizden bir miktar koyu ise göz çevrenizi aydınlatabilir. Açık tonda bir cildiniz varsa yüzünüz donuk bir hal alabilir. Far seçiminde özellikle bu noktalara dikkat etmenizde fayda vardır.

12- Makyaj bazı:

Bütün bu uygulamaları yaptınız ve hala gözaltı morluklarınız yerli yerindeyse makyaj bazı kullanmanız gerekli olabilir. Koyu gözaltlarını aydınlatmak için şeftali tonda bir kremle cildinizi kapatıcı için hazırlamalısınız. Bu bazı, nemli bir sünger kullanarak yaparsanız oldukça ince bir yapı elde edebilirsiniz. Sonrasında da kapatıcınızı sürebilirsiniz.

13- Göz kalemi:

Gözlerinize açık şeftali tonunda bir kalem çekerek, gözaltı morluklarınızı ve kırmızılıkları azaltır ve gözlerinizin aydınlanmasını sağlar.

14- Kirpik kıvırıcı:

Gözlerinizin daha açık ve gölgesiz olması için kirpik kıvırıcı kullanabilirsiniz. Bu sayede gözaltı morluklarının size yüklediği yorgunluk ve uykusuzluk gibi kötü etkileri biraz da olsa hafifletebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply