Göz tümörü (Retinoblastom) nedir belirtileri nelerdir?


göz tümörü retinoblastom

Göz tümörü () nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir: Göz tümörü (Retinoblastom) ülkelere göre değişiklikler gösterebilmekte, ancak 14-20 bin doğumda bir görülen çocukluk çağındaki en sık görülen kötü huylu bir tümördür. Henüz daha farklılaşmamış olan retina hücrelerinden kaynaklanan göz tümörünün %40 kadarı ailesel yani kalıtımsal bir geçiş göstermektedir. Hastalık genellikle ilk üç yaşa kadar belirti vermektedir.

Göz tümörü olası belirtileri:

Göz tümörünün ilk belirtisi çocuğun gözünde balık pulu gibi parlamanın olmasıdır. Belirtide beyaz göz bebeği vardır ve buna lökokori adı verilir. Göz tümörü vakalarının yaklaşık %60’ında olan ve çocukluk döneminde en fazla rastlanan kötü huylu göz tümörüdür. Çocukların gözlerinde karanlıkta balık pulunun parıltısına benzeyen bir parlama olur. Bu parlama çekilen fotoğraflarda daha belirgin bir hal alır. Retinanın prifer denilen kenar kısımlarına yerleşen küçük tümörler fotoğraflarda görünmeyebilir.

Göz kayması da belirtilerden olabilir:

Göz tümörü hastalığında en fazla görülen ikinci belirti de vakaların %20’sinde meydana gelen göz kayması yani şaşılıktır. Göz kayması şikayetiyle doktora getirilen çocukların detaylı göz muayenesine tabi tutulmaları gerekmektedir. Hastalıkta ikincil göz tansiyonu, gözlerde dışarı itilme ve öküz gözü görünümü alması ile birlikte enfeksiyon gibi görüntüler de olabilmektedir. Gözle görülür ya da hissedilir bir belirti olmasa da bütün çocukların göz bebeği genişletilerek göz muayenelerinin düzenli olarak yaptırılması gerekmektedir.


Göz tümörü göz kaybına ya da ölüme neden olabilir:

Göz tümöründen şüphelendiğinizde hemen bir doktora başvurulmalıdır. Tecrübe sahibi göz doktorları, çocuklarda görülebilen hastalıkları göz önüne alarak muayenelerine ve incelemelerine başlarlar. Hastalığın tanılaması henüz göz içi evrede yapılırsa erken teşhis edilmiş olur ve ölümle neticelenmesi neredeyse imkansızdır. Bu nedenle hastalığın erken teşhis edilmesinin önemi ortaya çıkmaktadır.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor