Göğüs kanseri ile ilgili bilmeniz gereken önemli gerçekler

gogus-kanseriyle-ilgili-bilmeniz-gereken-onemli-gercekler

Göğüs kanseri ile ilgili bilmeniz gereken önemli gerçekler: Göğüs kanseri bu dönemde görülen en büyük türlerindendir. Her kanserde olduğu gibi, göğüs kanserinde de erken tanı çok önemlidir. Bu yüzden de göğüs kanserini tanımak ve bilgili olmak da fayda var. Göğüs kanseri göğsün pek çok noktasında başlayabiliyor fakat en fazla süt kanallarında oluşuyor. İşte, göğüs kanseri hakkında bilinmesi gerekenler;

Göğüs kanseri nedenleri nelerdir?

Göğüs kanserinin bilinen bir nedeni yok. Fakat, yapılan araştırmalarda kanser sağlıklı hücrenin hızla çoğalması ve birikip tümörleri oluşturması ile oluşuyor. Kesin olarak bilinen tek şey, genlerle göğüs kanserinin atladığı dır. Birinci derece yakınınızda göğüs kanseri varsa sizde çıkma olasılığı da yüksektir. Bu nedenle, kan testleri ve senelik bir defa doktor kontrolü mutlaka yapılmalıdır.

Göğüs kanseri tedavisi:

Cerrahi:

Göğüs kanseri daha henüz yayılmamışsa önerilen ilk şey, cerrahi uygulama ile kanserli hücrenin alınmasıdır. Göğüs içinde olan tüm kanserli hücreler temizlenir, kanser göğüse yayılmışsa göğüs ya da bir bölümü alınır. Bazen doktor göğüse yakın olan lenf bezlerini de ameliyatla alabilir.

Kemoterapi:

Kemoterapide, hastanın kanserli hücrelerini öldürme işlemi kandan verilen ilaçlarla yapılır. Bu ilaçlar, ağızdan tabletler, kas içine enjeksiyon ve damar yolu ile de verilebilir. Bazen gerek görülürse radyoterapi ile birlikte planlanarak da tedavi yapılabilir. Tedavinin yan etkileri fazladır. Kanda hemoglobin düşüşleri olabilir. Kemoterapi uygulanırken mutlaka doktor kontrolünde olmak gereklidir.

Radyoterapi:

Halk arasında ışın tedavisi olarak bilinen radyoterapi, iyonlaştırıcı ışın ile yapılır. Tümör oluşan bölüme hücum yapılırken normal dokular korunur. Radyasyon tedavisi riski düşük ve yararlı bir tedavidir. Radyasyon aldıktan sonra 1-2 gün dışarıda olunmaz daha sonra insanlarla birlikte sosyal hayata dönüş yapılır.

Göğüs kanseri ile başa çıkmak için yapılacaklar:

Kanser hastalığı erken teşhis edildiğinde tam olarak tedavisi yapılabilen bir hastalıktır. Bu durumda moralinizi yüksek tutmak ve düzenli doktor tedavisinde olmak çok önemlidir.

Hastalığınız göğüs kanseri ise mutlaka hastalıkla ilgili araştırma yapın. Nerelere yayılabilir? Cerrahi ve diğer tedaviler hakkında bilgi sahibi olursanız, tedaviyi doktorla sizde planlarsınız.

Daha önce göğüs kanseri yaşamış ve tedavi olmuş insanlarla konuşun ve neler yaptıklarını öğrenin.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply