Gece Uykusunun Faydaları Önemi ve Bazı Tavsiyeler

Gece uykusunun faydaları önemi ve bazı tavsiyeler: Akut ya da kronik uykusuzluk günümüzde adeta bir hastalık halini almıştır. Günümüzde uykusuzluk probleminin çok fazla yaşanmasının en önemli sebebi değişen yaşam koşullarıdır. Hepimiz duymuşuzdur. Dedelerimiz, ninelerimiz sabah ezanıyla kalkıp, hava karardığında yemek yiyip, biraz sohbet edip uyuduklarını. Ancak günümüzde teknolojinin ilerlemesi nedeniyle sadece gençlerle sınırlı kalmayan bir genişlik çerçevesinde çocuk, genç, yetişkin herkes adeta teknolojinin tutsağı olmuş ve geceleri ellerinde tabletler, telefonlar, bilgisayarlar çok geç saatlere kadar uyumamaktadırlar. Bu durum ise uykusuzluğu beraberinde getirmektedir.

Çünkü geç yatıldığında, sabah ne kadar uyursanız uyuyun yalnızca tembelliğe sebep olacaktır. pırlantayken, gündüz uykusu yalnızca tenekedir. Ancak uykusuzluğun farklı sebepleri de olabilir. Daha kaliteli bir uyku için yapabilecekleriniz bulunmaktadır. Peki, gece uykusu için öneriler nelerdir?

  • Gece yatma saatinizi asla çok geç saatlere bırakmamalı ve erken yatmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca yattığınız saatinde çok fazla oynamaması, hemen hemen aynı saatlerde yatılması gece uykusunu kaliteli kılmaktadır.
  • Uyuduğunuz yerin ışık almayan, karanlık ve sessiz bir yer olmasına dikkat etmelisiniz. Gece lambası genel olarak kullanılmaktadır. Ancak gece lambası uyku kalitesini düşürecek bir etkiye sahiptir. Eğer ki karanlık korkunuz yoksa gece lambası kullanmamak çok önemlidir.
  • Yattığınız yerin sessiz olması da uyku kalitesinin sağlanması açısından önem taşımaktadır. Gürültü ortamlarda yatmak devamlı uykuyu böleceğinden uyku kalitesini düşürmekte ve dolayısıyla uykusuzluğa sebep olmaktadır.
  • Uykusuz kalınan bir gecede gece uykusunu telafi etmek amacıyla gündüz uyumak bu gece de uykunuzun gelmesine engel olacak ve uykusuzluk problemini doğuracaktır.
  • Televizyon izlerken uykunuzun gelmemesi normaldir. Ancak kitap okurken kitap çok hızlı gelmektedir. Bunun için de uyuyamadığınızda kitap okumanız en fazla yirmi dakika içinde uykunuzun gelmesini sağlayacaktır.
  • Gece yatağa yattığınızda gün içinde yaptıklarınızı ya da ertesi gün yapacaklarınızı düşünmemelisiniz. Bu düşünceler sizin uykuya dalmanızı ertelemektedir. Siz de bu düşüncelerden arınmalısınız.
  • Hazımsızlık problemi yaşamakta uykuya dalmayı zorlaştıran önemli bir faktördür. Hazımsızlık problemi yaşamamak için özellikle akşam yemeğinde çok fazla yemek yenilmemelidir.
  • Yoğurtta içindeki laktik asitten dolayı uyku getiren bir besindir. Yoğurt tükettiğiniz akşamlar daha hızlı uykunuz gelecektir.

Bütün bunları yerine getiriyor olmanıza rağmen uyku problemi yaşamanız normalin dışındadır. Bu psikolojik bir problem olabilir. Bunun için bir psikoloğa görünmenizde fayda vardır. Uyku terapisi adı altında uykusuzluk sorunu yaşayan kişilere uykusuzluğu nasıl yenebilecekleri öğretilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 1,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply