Gebelikte kullanılan ilaçlar ve vitaminler

gebelikte kullanılan ilaçlar ve vitaminler

Hamilelikte (Gebelikte) kullanılan ilaçlar ve vitaminler, en az hamilelik kadar önem teşkil etmektedir, Gebelikte her ilaç ve vitamin kullanılmaz. Hatta hamileliğin başından itibaren ilaç kullanmaya bir son verilmelidir. Fakat, hamilelikte bir sıkıntı olmamasına rağmen kullanılan çeşitli ilaçlar ve vitaminler vardır. İşte, hamilelikte kullanılan ilaçlar ve vitaminler;

Gebelikte kullanılan vitaminler nelerdir?

Her gebeye folik asit mutlaka kullandırılır. Daha gebe kalınmadan folik asit anne adaylarına verilir. Gebelik devam ettiği süreç içerisinde de düzenli bir şekilde kullandırılır. Gebeliğin başlamasından 3 ay önce ve gebeliğin ilk 3. ayında folik asit gebelerde kullanılır. Folik asit ile bebeklerde nöral tüp defekti isimli hastalıktan korur. Epilepsisi olanlar, insülin kullananlarda da folik asit kullanılır.

Anne adayında ciddi bir beslenme bozukluğu varsa multivitamin kullanılır. Multivitaminlerin kullanılmasında bir sakınca yoktur fakat günde 1 taneden fazla alınmamalıdır. Gebelikte bazı vitaminler bebeğe zarar verir. Bu nedenle hamilelerin kullandığı özel multivitaminler vardır.

Doktorunuz gebelik boyunca size kansızlık olmasa bile kan ilaçlarını kullandırır. Çünkü, gebelikte kansızlık sık görülen bir durumdur. Gebelik öncesi kansızlığınız varsa bu gebelikle birlikte çok daha fazla ilerleyebilir. Demir ilaçları kana girdiği anda hemen etki eder ve kansızlığı ortadan kaldırır.

Gebelikte demir ilaçları dışında magnezyum ve kalsiyum da sıklıkla kullanılır. Magnezyum ve kalsiyum kullanımında herhangi bir zarar olmaz. Fakat, gene de doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Hamileliğin yeni başladığı dönemlerde veya ilerlediği dönemlerde kasılma ve kramplar varsa kalsiyum ve magnezyum kullanılır.

Gebelikte kanama ve düşük tehlikesi varsa doktorlar progesteron hormonu içeren ilaçları kullanımını tavsiye eder. Progesteron hormonu bebeğin anne karnında plasentasının gelişmesinde ve bebeğin anne karnında yaşayabilmesini sağladığından hayati önem taşır.

Gebelikte kesinlikle ağrı kesiciler kullanılmaz. Bu ilaçlar annenin kullanması ile bebeğe kan yolu ile geçerler. Bu nedenle, hiçbir doktor ağrı kesici kullanımını tavsiye etmez. Fakat, bulantı ve kusmanın yoğun olduğu durumlarda doktorlar bazı ilaçları önerirler. Hamilelikte sıklıkla yaşanan idrar yolu enfeksiyonlarında bazı ilaçlar reçete edilir. Gebe, grip vs. gibi bir hastalığa yakalanırsa kesinlikle bir hastaneye gitmesi gerekir. Bu tarz durumlarda hastanede müdahale edilir.

Annenin kronik bir rahatsızlığı varsa, doktor ona hastalıkla ilgili bazı ilaçları kullandırabilir. Bu ilaçlar verilirken gebeye ve bebeğe zarar vermeyen ilaçlardan seçilir.

Leave a Reply