Gebelikte kasık ağrısı ve karın ağrısı

gebelikte kasık ve karın ağrısı

Gebelikte, Anne adayları, gebeliğin ilk haftalarında ve ilerleyen aylarda farklı nedenlerden ötürü kasık ağrısı ve karın ağrısı yaşayabilmektedirler. Dediğimiz gibi, farklı nedenlerden olabilen bu ağrıların bazıları hafif ve önemsiz olduğu için tedavi edilmesine gerek olmazken, bazı ağrılar önemli olabildiği için doktora görünmek gerekirse hastaneye yatmak mümkündür.

Adetin kesildiği hamileliğin ilk günlerinde hafif kasık ve karın ağrıları duyulabilmektedir. Gebeliğin 3. ve 4. aylarından itibaren bıçak saplanmış hissi veren kasık ağrısı hissedilebilmektedir. Ani hareketler ve hızla ayağa kalkma gibi durumlar bu ağrıların şiddetinde artış yapabilmektedir. Oluşan bu ağrının nedeni de, rahimdeki büyümeye bağlı çevresindeki bağların ve ligamentlerin gerilmesindendir. Raund ligament ağrısı adı verilen bu ağrı daha çok sağ tarafta olmaktadır, ancak bazen çift taraflı da olabilmektedir. Karındaki şişkinlik ve gaz nedeniyle de ağrı ve şikayetler görülebilmektedir.

döneminin son bölümlerinde yalancı doğum ağrıları ( Braxton-Hicks Kontraksiyonu ) karın ve kasık ağrılarına sebebiyet verebilmektedir. Bunlar hafiftir ve dinlenmek suretiyle geçtiklerinden gerçek doğum sancılarından kolaylıkla ayrılabilmektedir. Böyle sancılar ve ağrılar dinlenmekle geçmiyor ve devam ediyorsa, erken doğum ya da gerçek doğum sancıları olabilir. Bundan dolayı da hemen doktorunuza görünmenizde fayda vardır.

Hamileliği kapsayan tüm süreçte ağrılarla birlikte görülen vajinal kanama halinde kesinlikle doktora gitmelisiniz.

Karın ve göğüs ağrısıyla birlikte olan ateş, kusma, bulantı, idrarda yanma ve idrarda kan olması idrar yolu enfeksiyonuna bağlı olabilir.

Karaciğer bölgesinde ağrı, baş ağrısı, kusma, bulantı ve bulanık görüme durumu varsa tansiyonun yükselmesinden olabilmektedir.

Gebelikte az da olsa pelvis ağrısı olabilmektedir. Daha çok pubis tüylerinin olduğu yerdeki eklem yerinde, hormonlardan kaynaklanan ve eklemde aşırı gevşeme sonucunda pubik ağrı yani çatı kemiği ağrısı şiddetli şekilde görülebilmektedir. Hormonların görevi doğum kanalını doğuma hazırlamak için gevşetmektir.

Hamilelik dönemindeki kasık ve karın ağrılarının safra kesesi iltihabı, apandisit, mide ülseri gibi başkaca nedenleri olabilir. Bundan dolayı gebelikte kasık ve karın ağrılarının asıl sebebi çok iyi tetkik edilmelidir ve buna göre tedavisi yapılmalıdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply